УНЕСКО: Предлог за пријем Косова уврштен у дневни ред
ПАРИЗ - Извршни савет Унеска усвојио је дневни ред на којем се налази и предлог препоруке за пријем Косова у чланство те организације.
У расправи након усвајања дневног реда, неслагање са одлуком да се пријем Косова уврсти у дневни ред изразили су представници Русије, Кине, Кубе и Аргентине.
О предлогу за пријем Косова могло би се расправљати и гласати око 20. октобра, пред крај заседања Извршног савета које траје до 22. октобра. Одлука се доноси већином гласова, а ако предлог буде прихваћен, коначну одлуку о пријему Косова у чланство донеће Генерална конференција Унеска која заседа од 3. до 18. новембра.
Они су подржали
Захтев Албаније за пријем Косова у Унеско подржали су САД, Немачка, Британија, Француска, Аустрија, Словенија, Ирска, Холандија, Луксембург, Данска, Финска, Шведска, Турска, као и Естонија, Летонија и Литванија. Захтев су подржали и Уједињени Арапски Емрати, Саудијска Арабија, Катар и Кувајт. Пријем Косова у Унеско подржали су и Бахреин, Белизе, Буркина Фасо, Чад, Костарика, Обала Слоноваче, Доминиканска Република, Салвадор, Габон, Гамбија, Гана, Гренада, Гвинеја, Хаити, Хондурас, Јордан, Лесото, Оман, Панама, Папуа Нова Гвинеја, Сенегал, Сомалија, Јужни Судан, Того, Танзанија и Вануату.
Генералну конференцију чине представници 195 земаља чланица. Свака земља чланица има један глас, а за доношење одлуке потребна је двотрећинска већина.
45 земаља подржало захтев
Захтев за пријем Косова у Унеско је формално поднела Албанија, а подржало га је 45 земаља.
У образложењу документа припремљеног за Извршни савет Унеска наводи се да је у име самопроглашене Косова захтев за пријем у Унеско поднео заменик премијера и шеф дипломатије Хашим Тачи у писму генералном директору 4. августа.
У предлогу одлуке наводи се да Извршни савет доноси препоруку да Генерална конференција прими Косова у чланство, имајући у виду да "Косово прихвата устав те организације и да је спремно да испуњава обавезе које проистичу из чланства и учествује у трошковима".