Уплаћен ДЕПОЗИТ од 392 милиона динара за куповину "Авала филма"
"Није реч о приватизацији већ о куповини правног лица из стечаја, који је отпочео још 2011. године", уверава директор Агенције за приватизацију Љубомир Шубара, док се остатак културне јавности и даље бори да културно благо "Авале" остане у власништву Србије.
Фирма "Филмски пут" уплатила је 392 милиона динара као депозит за куповину "Авала филм". Укупно је договорено да та фирма уплати 980 милиона динара, а јавност у Србији је недавно била забринута каква ће бити судбина филмова који су снимљени у продукцији "Авале". Организовани су и протести с циљем да се то културно благо изузме из приватизације.
Уплата преосталог износа се очекује, а филмска грађа није угрожена - наглашено је на седници скупштинског Одбора за културу и информисање.
Директор Југословенске кинотеке Радослав Зеленовић изразио је наду да још увек није касно да се постигне договор са купцима "Авала филма" да се филмови изузму из продаје како не би дошли у ситацију да плаћамо чување и одржавање, а они убирају приходе.
- Може се десити да нови власници забране приказивање појединих филмова, али и да одреде цену за приказивање филмова у Музеју Југословенске кинотеке - изјавио је Зеленовић и истакао да се играни филм не штити као посебно културно добро и да никада у историји Кинотеке филм није штићен као посебно културно добро, већ се као изузетно културно добро штити архивска грађа.
Иван Тасовац, министар за културу и информисање, каже да није дошло до угрожавања филмске грађе, као ни у случају Центар филма, Дунав филма и Унион филма, који су власничку структуру променили у ранијем периоду.
- Доступан је читав филмски фонд и публика те филмове може несметано да гледа, а Министарство се забринуло јер Југословенска кинотека није обавила све што је било у њеној дужности. Надзором је утврђено да нема централног регистра, али да се филмови чувају у јако добрим условима - рекао је Тасовац.
Љубомир Шубара сматра да посао још није завршен. Он је прецизирао да је уплаћен депозит од 392 милиона динара, а да је Авала филм продат за 980 милиона динара.
- Предмет продаје су само продуцентска права, а не национално благо. Са економске тачке гледишта, направљен је феноменалан посао за Србију. Око 340 милиона динара ће отићи у буџет Србије, док ће преосталим средствима бити намирени поверници - истиче директор Агенције за приватизацију.
- До сада смо заштитили 165 филмова као изузетно културно добро и предложићемо да се заштити још око 300, али то су документарни филмови - навео је Зеленовић који је пре четири године предлагао да се филмски фонд национализује што су урадиле све земље у окружењу.
"Авала филм" продат је крајем априла фирми "Филмски пут" из Београда за 980 милиона динара.
О овој теми је раније говорио и премијер Србије Александар Вучић, рекавши да нема потребе да одржавамо "мртваце" (више о његовој изјави прочитајте ОВДЕ)
Прочитајте и: