УПЛАШЕНИ И ОГОРЧЕНИ: Азиланти нам пљачкају манастир, бојимо се да ће почети и децу да нам силују (ВИДЕО)
Мештани села Боговађе и Врачевићи код Лајковца, у којима се налази око 150 азиланата, су направили снимак како би приказали у каквим условима живе. Они наводе да су азиланти у почетку били мирни и да су их они прихватили. Мађутим, како се број повећао почеле су пљачке , а чак су неки и физички насртали на људе.
"У месту где су смештени азиланти налази се средњовековни манастир Боговађа. Азиланти су сву летину које су монахиње спремиле за своје сестринство, обрали, а башту уништили. На молбу сестринства наређено је да се спречи њихов улазак на објекат, па је даскама блокиран улаз", каже један од мештана.
Како становници тврде неке куће су обијане и пљачкане, а неке су толико уништене да не вреди улагати у њихову обнову. Да не би долазило до поновне пљачке, неки мештани су плаћали више десетина хиљада динара за уградњу решетки на прозоре и врата.
"У једној кући су ложили ватру и потрошили су кубик дрва. Полиција је долазила, ја сам питао зашто не реагују, они су ми рекли да не могу, а ја их питам шта би било да ја провалим, они казу да би ме затворили. Дакле, азилантима је дозвољено да раде шта хоће".
Некада је било милина живети у Боговађи, сви су са поносом истицали одкле су, а сада кажу да је боље побећи у Абанију него живети под оваквим притиском.
"Сваке вечери три сијалице ми горе да бих био на неки начин заштићен", каже становник села.
Према последњим сазнањима мештана до сада су проваљене 52 викендице, али полиција тврди да немају права да било шта предузму. "Из једне викендице однели су све душеке, јоргане, одела, обућу, посуђе, па чак и сервисе за кување кафе, а из Црвеног крста им све толеришу", каже један од мештана.
"Једној мојој рођаки обили су викендицу, донели украдену кварцну пећ и потрошили су 4000 киловата струје", прича други огорчени становник.
Житељи се жале и да остављају велико смеће, а сумња се да азиланти из Врачевића нису прошли обавезан здравствени преглед, па се мештани боје зараза и болести.
Радован Софронијевић, који 22 године држи продавницу на граници Врачевића и Боговађе сада је приморан да затвори своју радњу, јер, каже, не може да живи од азиланата.
"Имам горко искуство са њима. Узнемиравају ме, траже да у 11 сати увече отворим продавницу, ја их истерам напоље, они се врате поново и насрћу да се физички обрачунају са мном. Приморан сам био да узмем мотку да бих се одбранио, да бих свој голи живот заштитио! Нека их одавде селе, како знају и умеју! Боље мирним путем да их иселе одавде него да ми идемо да стопирамо аутопут или, предлажем, да се скупимо и да одемо пред скупштину града Београда и да тражимо помоћ да нас заштите од напасника", наводи један од житеља.
У близини манастира налази се и велико војно складиште, а азил се налази на 150 метара одатле. Азиланти тумарају шумама, великим делом и по складишту, што је велики безбедносни ризик по целу околину.
"Сваки од азиланата има обезбеђен смештај, три обока и кров над главом, има обезбеђену обућу, одећу и 10 евра дневно. То је сан сваког Србина! Како је кренуло, кад понестане средстава из фондова, вероватно ћемо ми морати да их финансирамо! Садашњи људи који воде УНХЦР они свако њихово кривично дело правдају "нагоном за опстанак". Када буду почели да нам силују децу, тада ће рећи па имају "сексуални нагон". Нама остаје да чекамо Божју милост!", кажу житељи угрожених села.