УПОЗНАЈМО СРБИЈУ: Шта то спаја Олимпијаду и фењере? (ФОТО)
Србија је одувек и свима била позната као спој неспојивог. Можда је то последица саме њене географске позиције, а можда и психе нашег народа... Но, шта то спаја Олимпијске игре и фењере?
На само 136км (два сата вожње) од Београда, налази се предивно место – Ражана.
Ако сте икада пролазили поред варошице Косјерић, сигурно сте у њеној близини приметили Ражану.
А, ако сте се икада запитали зашто би требало да посетите ово место, ми ћемо вам на брзину рећи два разлога!
Ражана је родно место дивизијског генерала Светомира Ђукића, официра војске Краљевине Србије. Он је био припадник обавештајне војске Југословенске војске у Отаџбини, а још више га памтимо по томе што је он отац српског и југословенског олимпизма. Ђукић је био оснивач и први директор Српског олимпијског клуба који је основан 23. фебруара 1910. године. Он је био и вођа прве српске олимпијске селекције Краљевине Србије на Петим летњим олимпијским играма у Стокхолму 1912. године. Тада је постао и члан Међународног олимпијског комитета, где је био све до 1949. године, када се својевољно повукао.
У организацији Скупштине општине Косјерић и Српског олимпијског комитета сваке године одржавају се Олимпијски дани као успомена на Ђукићев лик и дело. Меморијал се завршава великом атлетском трком "Олимпијски трофеј" ученика средњих и основних школа, а потом се одржава трка на 4.000 метара професионалних атлетичара.
О насељености Ражане говорило се још 2.000 година пре нове ере, дакле - историја романтике ових крајева прилично је јака.
Ражана је од 1952. године имала уличну расвету, чак и у доба рата и криза, али сада је ситуација гругачија. Мало, романтично место, ушушкано између планина, одлучило је да зарони у нека стара (можда и лепша?) времена, те је данас украшено фењерима.
На бандерама висе прелепи фењери, који истовремено говоре о љубави, историји, сналажљивости српског народа и нечему што се речима не може описати. Мора се видети. Мора се удахнути и доживети.