УПОЗОРЕЊЕ ЗА ВОЗАЧЕ! Овако ЛОПОВИ обележавају ваш аутомобил пре него што ће да вам га УКРАДУ!
Из МУП-а саветују возаче да крађу пријаве полицији и никако не улазе ни у какве договоре са лоповима, који им могу тражити новац за откуп.
Крађа аутомобила у Србији је врло уносан посао којим се баве добро организоване криминалне групе, на мети су највише – луксузни и скупи аутомобили немачке и француске производње, а податак из 2014. године каже да је само у Београду украдено 1.114 возила.
У једном случају једна женска особа је пријавила полицији крађу раткапни са точкова њеног аутомобила.
Полиција је узела изјаву од ње, објаснивши јој да у последње време лопови на тај начин обележавају аутомобиле које ће обити и напослетку украсти.
Бошко Секуловић, в. д. Одсека за сузбијање деликата, на моторним возилима каже да су такве појаве веома ретке.
– Људима раткапне са аутомобила отпадају и у току вожње, дешавају се оштећења и огреботине на паркинзима, тако да не треба да паниче да ће им ауто бити украден, ако им се деси нешто од горе наведеног – каже Бошко Секуловић за Телеграф.
Упозорење због тзв. "тркача"
Међутим, оно на шта криминолог Секуловић жели да упозори возаче јесте на такозвани модус “тркача”, како га они називају.
– “Тркачи”, како их називамо, јесу крадљивци аутомобила који чекају да возачи оставе свој аутомобил упаљен, са кључем у брави и изађу да заврше неки посао на пар тренутака. Искористе тренутак непажње, седну у кола и одвезу се. Недавно смо ухапсили лопова који је на једној аутобуској станици у београдском насељу Калуђерица вребао аутомобиле на тај начин и тако украо чак 9 возила.
На овај начин украду и око 50-60 возила
Сваког месеца се на такав начин украде три до четири возила, што на годишњем нивоу износи негде око 50 до 60 возила.
– Једном се догодило да је отац оставио своје дете у аутомобилу и изашао на тренутак да заврши нешто, што је било довољно да лопов седне у ауто и одвезе га. Међутим, када је видео да се у возилу налази и дете, стао је и избацио га је на улицу и наставио даље. Последице су можда могле бити и веће, и зато је веома важно да људи не остављају своја возила необезбеђена када излазе из њих – додаје Секуловић.
Људи у својим колима остављају вредне ствари као што су – новчаници, лаптопови, документа, ташне тако да им се крађом возила наноси вишеструка материјална штета.
Обавезно пријавити полицији
Из МУП-а овом приликом апелују на возаче да ако им се догоди да им неко украде аутомобил обавезно то пријаве полицији и да никако не улазе ни у какве договоре са крадљивцима који им се можда јаве и траже од њих новац за откуп.
Такође, свим оштећенима којима је аутомобил украден саветујемо да не оглашавају та возила на разним сајтовима за куповину и продају возила и остављају фотографије истих, јер се у таквим ситуацијама јављају људи који кажу да су пронашли возило и траже новац за повраћај аутомобила, а у ствари се у већини случајева ради о преварантима – каже Секуловић.
Возила која се најчешће краду јесу: “ауди”, “волксваген”, “bmw”, “рено”, “цитроен”, “пежо”, “опел”, “фиат” и “дачиа”.
За крађу возила новије производње који користе кодирани кључ и компјутер, употребљавају се – софистицирани алат за премошћавање тј. декодирање компјутера, као и механички алати за обијање брава. Постоји неколико начина на које људи могу да заштите свој аутомобил. Ту пре свега спадају електронске и механичке заштите.
У електронске заштите спадају разни типови аларма, измештање ОБД џека тј. прикључка на компјутеру возила, прекид струје, обезбеђивање компјутера возила. Док у механичке заштите спадају разни системи заштите који се могу наћи на нашем тржишту и који служе за блокирање – управљача и волана возила.