УПРКОС ЗАБРАНИ: Украјинска војска користила касетне бомбе?
Организација Хуман Rights Watch оптужила је украјинску војску да се приликом напада на положаје побуњеника раније овог месеца користила забрањеним касетним бомбама. Они тврде како поседују јаке доказе да су такве бомбе коришћене и за време напада на подручје града Доњецка .
"И док се са сигурношћу не може утврдити одговорност за многе нападе, докази упућују на то да су украјинске снаге безбедности одговорне за већину напада на подручју Доњецка'' , откривено је у извештају .
"Шокира кад видите колико је раширена употреба забрањеног оружја на подручју источне Украјине", рекао је Марк Хизнаи , сениор за истраживање оружја при HRW-u .
Уз положаје ракета које преносе касетна пуњења, а за које је очигледно да су дошле из смера украјинских положаја, појавили су се и сведоци који потврђују да су посматрали лансирање ракета према граду Доњецку у време када је забележено да је град погођен таквим оружјем, наводи се у извештају. У дванаест случајева документованих од стране HRW-a, касетним бомбама убијено је најмање 6 цивила, а рањене су десетине. Прави број страдалих од таквих направа вероватно је и много већи јер нису истражени сви случајеви у којима се наводно користило наоружање тог типа, кажу из HRW-a .
У неким случајевима смрт се није могла приписати деловању касетних бомби јер су страдали истовремено погођени са више врста експлозивних направа .
HRW је идентификовао коришћење касетних бомби по јединственом узорку који настаје приликом детонације, по остацима пронађенима на местима удара , као и по остацима ракета које преносе такво оружје. Истраживачи ХРВ - а промотрили су и фотографисали остатке свеукупно 22 ракете које су у себи пре лансирања садржавале укупно 912 мањих експлозивних направа. Укупан број таквих ракета коришћен за време украјинског сукоба не може се утврдити, пише у извештају .
" Лансирање касетних бомби на насељена подручја крајње је неодговорно , а они одговорни за то треба да буду кажњени. Најбољи потез које би украјинске власти могле предузети по том питању јесте држати се обећања да неће користити такво наоружање", рекао је Хизнаи.
У одговору на извештај украјински званичник за антитерористичке операције, Владислав Селезнииов описао је оптужбе као "крајњу бесмислицу" .
"Ми се не користимо забрањеним оружјем, нити бомбардујемо насељена подручја јер то угрожава животе становника", рекао је Селезнииов , за агенцију АФП .
Украјина се није прикључила глобалном споразуму којим се забрањује коришћење касетних бомби све до 2008 године. Међу потписницама споразума налазе се 144 земље које су на то пристале првенствено због опасности коју такво оружје представља за цивиле, пише Адванце. Наиме већина од бомби које се разлете над ширим подручјем не активира се приликом пада на тло па остану скривене, тихо претећи генерацијама које долазе .
Погледајте и: