Упутства омбудсмана како објављивати податке о евакуисанима
БЕОГРАД - Заштитник грађана Саша Јанковић препоручио је данас Црвеном крсту и другим формалним и неформалним организацијама који збрињавају грађане са поплављених подручја начин на који ће објављивати информације о евакуисаним лицима.
Заштитник грађана се на ову препоруку одлучио јер је "у току катастрофалних поплава уочено да у јавности недостаје информација о томе који су грађани евакуисани из најугроженијих подручја".
Црвеном крсту се препоручује да одмах учини јавно доступним-преко интернет презентација и на други погодан начин, одговарајуће податке из евиденције коју води о евакуисаним лицима, "што обухвата име, презиме, годину рођења и место из кога је евакуисана особа".
Истовремено, скреће се пажња да јавно објављивање других података из евиденције о евакуисанима, "посебно података о здравственом стању и других осетљивих података јесте прекомерно, проузрокује ризик по друга права и интересе грађана и да је незаконито, забрањено и кажњиво".
Сви други подаци о личности, који нису обухваћени тачком 1овог мишљења, могу се саопштити тражиоцима искључиво "на нејаван начин и то само уз изричит пристанак особе на које се односе", навео је Заштитник грађана.
Препоруке из овог мишљења потребно је применити без одлагања и о томе обавестити Заштитника грађана, Повереника за информације од јавног значаја и заштиту података о личности и јавности.
Са обзиром да је у Србији организовано више центара за смештај евакуисаних, "те да се појављују различите врсте података о евакуисаним, при чему се у појединим случајевима објављују и подаци који не би смели да буду јавни - о здравственом стању, болестима, терапији, адреси на којој особа живи, већ објављивање тих података може нанети штету особама на које се подаци односе". Потребно је ускладити начин обавештавања заинтересованих грађана уз истовремену заштиту права и интереса евакуисаних грађана.