Усаглашен Статут Војводине
БЕОГРАД - Војвођански статут убудуће неће имати, преамбулу, јер је у питању подзаконски акт, а Нови Сад више неће бити главни град, већ седиште покрајинских органа.
Ово су само неке од новина у тексту Статута АП Војводине, који је тим стручњака усагласио са препорукама Уставног суда Србије и предао Одбору за питања уставно-правног положаја Покрајине, потврђено је за ''Политику''.
Уместо термина Влада Војводине који је такође Уставни суд оборио, постоји такође неколико решења, да се врати стари назив Извршно веће Војводине, али и увођење нових термина, као што су Покрајинска влада, Покрајински савет министара и Покрајинско веће министара.
Након трочасовног састанка који је на Андревљу на Фрушкој гори, некадашњој вили Извршног већа Војводине, а сада Центру за привредно технолошки развој Војводине, сазвао председник покрајинског парламента Иштван Пастор, председник Радне групе Слободан Орловић детаљно је представио текст новог статута члановима колегијума Скупштине АП Војводине и ресорног одбора.
Како је саопштено, договорено је да од 8. до 18. априла буду обављене консултације са посланичким групама, после чега би Одбор за питања уставно-правног положаја Војводине, утврдио коначан текст Нацрта статута АП Војводине.
Уколико од њих добије ''зелено светло''', а за то је потребна двотрећинска већина, следећа провера биће у Народној скупштини Србије, где би, у складу с одлуком Уставног суда Србије, статут требало да буде потврђен до 6. јуна.
То што се седам стручњака сагласило о питању пречицшћеног текста Нацрта статута АП Војводине, то јест што су успели да промене две трећине текста статута, како је и захтевао Уставни суд Србије, не значи да ће он добити подршку највеће опозиционе странке у покрајинском парламенту, рекао је за ''Политику'' Владимир Галић, члан Радне групе из редова Српске напредне странке (СНС).
Чланови Радне групе нису успели да усагласе алтернативно решење за грб Војводине. Као решења предлажу се два грба - официјелни и традиционални. Све те недоумице биће решене на седници Одбора за питања уставно-правног положаја покрајине.