Ускоро завршен нацрт Акционог плана за поглавље 23
БЕОГРАД - Израда нацрта Акционог плана за спровођење препорука Извештаја Европске комисије (ЕК) за побољшање стања у правосуђу, борби против корупције и заштити основних права, који су регулисани преговарачким поглављем 23, ближи се крају.
Помоћник министра правде и шеф преговарачког тима за поглавље 23 Чедомир Бацковић рекао је да је Нацрт акционог плана у великој мери сачињен и да ће у првој половини септембра бити послат ЕК на процену његове спроводљивости и евентуалне коментаре и сугестије.
Бацковић је рекао да Извештај о скринингу (детаљном прегледу прописа и стања у правосуђу) "није никава пресуда којом је утврђено да је нешто код нас лоше и да смо ми лоши".
Препоруке ЕК о проблемима које треба да решимо и мањкавостима које треба да отклонимо деле се на три област - правосуђе, основна права и антикоропција и прилично су обимне, а ми сада, према речима Бацковића, правимо "план лечења" нашег правосуђа које ће трајати више година.
"Када Брисел провери да ли Акциони план представља добар план лечења и ако утврди да јесте, онда се долази до отварања преговора у том поглављу. Отварање преговора значи почетак "лечења", навео је помоћник министра.
Током "лечења" спрског правосуђа, како је указао, вршиће се мониторинг, односно надзор у којој мери се извршавају планирани задаци и да ли се постижу предвиђени резултати у погледу оздрављења.
То значи да ли се смањује број старих предмета, да ли се скраћује рок трајања судских поступака, да ли је уједначна судска пракса, колико је правосуђе ефикасно, јефтино, скупо..., напоменуо је Бацковић.
Када достигнемо ниво "оздрављења" то, како је навео Бацковић, значи да ћемо постићи жељење резултате из области правосуђа, антикорупције и основних права, односно стандарде који увелико постоје у државама Европске уније, а који ће нас квалификовати да се и ми придружимо ЕУ.
Најбитније препоруке ЕК које се односе на правосуђе тичу се обезбеђења независности судства, односно да се и звршна и законодавна власт не мешају у одабир, напредовање и крај каријере судија.
Затим, да се обезбеди непристрасност судства, односно да се расподела предмета врши аутоматски - да се предмети судијама додељују случајно.
Захтева се строго спровођење дисциплинских мера за судије и тужиоце, као и њихова континуирана обука у циљу унапређења сртручности, а посебно се сугерише усавршавање и унапређење рада Правосудне академије.
Акциони план који се припрема је, према речима Бацковића, одговор Србије ЕК на препоруке и представља мапу пута којим ћемо стићи до резултата чије нам је постизање кроз препоруке задато.
Бацковић је истакао да препоруке у скрининг Извештају нису ништа ново за нас, јер су исти проблеми већ разматрани приликом израде Националне стратегије за реформу правосуђа од 2013. до 2018. године и Акционог плана за њено спровођење, као и да смо и тада сарађивали са Европском комисијом и страним и домаћим експерима.
Он је такође рекао да резултати који се очекују нису никакве имагинарне и теоретске приче, већ да судски поступак буде квалитетнији, краћи, јефтинији, поузданији и да правна сигурност и правна предвидљивост буду у максималној мери омогућене грађанима.
Обзиром да се Акциони план за поглавље 23 у доброј мери преклапа са Акционим планом за спровођење Националне стратегије за реформу правосуђа, чија је имплементација у току, Србија већ увелико припрема, доноси или је већ донела законе који су тим планом предвиђени.
"Недавно је на предлог Министарства правде Скупштина Србије усвојила осам закона из области правосуђа, радимо на закону о бесплатној правној помоћи који је као један од кључних закона наведен у скрининг извештају", навео је Бацковић.
Пред посланицима ће се ускоро наћи и закони о изменама и допунама Закона о Високом савету судства и Закона о Државном већу тужилаца.
Када ЕК добије први Нацрт Акционог плана у септембру, она ће дати своје кометаре на тај нацрт и у складу са њима ми ћемо поправити квалитет плана и опет га вратити ЕК на мишљење.