УСВОЈЕНИ ЗАКОНИ ИЗ ОБЛАСТИ РАДА И ЗАПОШЉАВАЊА: Ово су ставке на које послодавци морају обратити пажњу!
Скупштина Србије усвојила је измене Закона о безбедности и здрављу на раду, као и Закон о условима за упућивање запослених на привремени рад у иностранство и њиховој заштити. Расправу о тим законским решењима посланици су завршили половином октобра.
Изменама Закона о безбедности и здрављу на раду прописана је, поред осталог, обавеза послодавца да одмах од настанка, усмено и у писменој форми пријави надлежној инспекцији рада извођење радова ради отклањања великих кварова или хаварија на објекту, који могу да угрозе функционисање техничко-технолошких система или обављање делатности.
Новина код организовања послова безбедности
Битна новина код организовања послова безбедности и здравља на раду је могућност да послове безбедности и здрављу на раду послодавац може обављати сам у одређеним мање ризичним делатностима, ако има до 20 запослених и није дужан да има положен стручни испит о практичној оспособљености за обављање послова безбедности и здравља на раду.
С друге стране, у одређеним високоризичним делатностима подиже се ниво компетенције лица која се баве пословима безбедности и здрављу на раду код послодавца увођењем обавезе послодавца да за те послове одреди лице које има најмање стечено високо образовање на основним академским студијама у обиму од најмање 180 ЕСПБ бодова, основним струковним студијама, односно на студијама у трајању до три године у одговарајућој научној, односно стручној области.
Закон о условима за упућивање запослених на привремени рад у иностранство
Законом о условима за упућивање запослених на привремени рад у иностранство и њиховој заштити посебно је уређена заштита малолетних лица, тиме што се забрањује упућивање запослених млађих од 18 година, осим када је законом другачије одређено, а забрањено је и уступање запослених страном лицу ког кога је упућено на рад или неком другом страном лицу. Усвојеним актом је предвиђено да период упућивања може да траје до 12 месеци са могућношћу продужења, ако законом или међународним уговором није другачије одређено.
Закон предвиђа и обавезу да се запосленом који се упућује на привремени рад у иностранство обезбеди здравствено, пензијско и инвалидско осигурање и осигурање за случај незапослености, безбедност и здравље на раду, смештај, исхрану и локални превоз за долазак и одлазак са рада, зараду и припрему за упућивање на привремени рад.