Уврнути музеји које треба посетити
Нису сви музеји прашњаве зграде пуне скулптура, прибора за храну и старе одеће...
Музеј прекинутих веза, Загреб (Хрватска)
Баталите деструктивне савете о томе како да преживите раскид, посветите пажњу овом музеју. Донирајте све што вас подсећа на бившег партнера и везу која је свеже прекинута. У оквиру овог музеја постоји и Брокенсхипс Цафé – место где можете стишати буру емоција уз добру музику, кафу, вино и колаче.
Музеј пениса, Рејкјавик (Исланд)
Исландски фалусни музеј вероватно је једини музеј на свету посвећен фалусима свих могућих сисара широм света. Овај музеј поседује колекцију у којој се налази више од 215 пениса и делова пениса који припадају сисарима (копненим и морским). Посетиоци могу видети 56 полних органа 17 различитих врста китова, али и четири примерка који припадају људима. Или, боље рећи – који су припадали људима. То су законски завештани пениси.
Музеј кондома, Нонтабури (Тајланд)
Да, дефинитивно је велика грешка што овај музеј није у Рејкјавику, поред музеја пениса, али не сме се занемарити чињеница да је Тајланд један од највећих светских произвођача кондома. Ова двособна изложба базира се на профилактицима из скоро сваког историјског раздобља, али и на демонстрацији њихове снаге и издржљивости.
Национални музеј погребне историје, Хјустон (Тексас)
Овај музеј поседује експонате који су део светске историје културног обичаја сахрањивања. Неки од њих припадају обредима античких цивилизација, док можете видети и артефакте коришћене на сахранама америчких председника, али и папа. Упркос озбиљној тематици којом се бави, овај музеј организује и турнире у голфу.
Фритмузеј – музеј помфрита, Брисел (Белгија)
Овај музеј налази се у згради из 14. века. То је уједно и једна од најстаријих зграда у Бриселу која има датум на фасади. Музејска поставка одговара на сва могућа питања везана за кромпир и помфрит, за свега 6€ по одраслој особи. Одакле је дошао кромпир? Да ли је помфрит измишљен у Белгији? Која је тајна прављења доброг прженог кромпира? У средњевековним ћелијама у подруму ове зграде могуће је и почастити се чувеним специјалитетом.
Музеј париске канализације, Парис (Француска)
Историјат канализације у Граду светлости враћа нас у 1370. годину када је изграђен први канализациони тунел. Од тада се изградило преко 2.400км мреже. Од 1867. године, грађанима је било дозвољено да путују канализацијом, помоћу малих локомотива, бродова и гондола. То, на жалост или на срећу, више није одобрен начин превоза!
Музеј прегореле хране, Мисисипи
Овај музеј је заправо приватна изложба која је тек повремено отворена за јавност. Музичарка Дебра Хенсон-Конант, оснивач је и кустос овог музеја још од 1980. године, када је заборавила на колач од јабуке у рерни. Од тада постоји и мото музеја: "Да бисте кували на музејски начин – оставите храну на тихој ватри... и идите на дугу дремку."
Музеј смећа, Стратфорд (Конектикат)
Можете се сликати са Трешосаурусом – диносаурусом направљеним од тоне ђубрета, што је количина смећа коју сваке године баци један човек. Видећете депонију, сортирање смећа и процес рециклаже. Године 2010. овај музеј био је на листи најпопуларнијих туристичких атракција.