ВАНДАЛИЗАМ У ЦЕНТРУ БЕОГРАДА: Оскрнављене спомен плоче српским великанима
Спомен-плоче Слободану Селенићу, Антонију Исаковићу и Мићи Поповићу представљале су не само сећање на ове великане српске културе већ и захвалност нашег народа за све што су учинили за наше друштво. Уклањање спомен плоча је вандалски чин који заслужује осуду и презир нашег друштва, навео је Горан Весић
Градски менаџер Горан Весић осудио је данас скрнављање и уклањање спомен-плоча писцима Слободану Селенићу и Антонију Исаковића и сликару Мићи Поповићу са зида зграде на Студентском тргу у којој су живели и поручио да ће град Београд наредних недеља разговарати са надлежнима о њиховој обнови.
Споменици често на мети хулигана
Он је указао да су споменици културе у Београду, често на мети хулигана и подсетио да је прошле недеље оскрнављено спомен-обележје у Јајинцима на месту где је у време нацистичке окупације Србије стрељано 80 хиљада родољуба, као и да су пре четири године, крадљивици украли неколико комада китњастих фигура од бронзе на пиједесталу кнеза Михаила Обреновића на Тргу Републике, уништили споменик Николи Тесли у Булевару краља Александра и однели скулптуру дечака са Чукур чесме.
"Спомен-плоче Слободану Селенићу, Антонију Исаковићу и Мићи Поповићу представљале су не само сећање на ове великане српске културе већ и захвалност нашег народа за све што су учинили за наше друштво.
Уклањање спомен плоча је вандалски чин који заслужује осуду и презир нашег друштва", навео је Весић.
На месту где су спомен-плоче биле постављене остале су рупе од шрафова и мале месингане табле са натписом на енглеском језику, на којем пише коме су плоче посвећене. Један од станара рекао је да претпоставља да су спомен-плоче нестале у ноћи између среде и четвртка.
Весић је навео да ће град Београд наредних недеља заједно са институцијама које су учествовале у постављању ових спомен плоча разговарати како да се оне обнове.
Плоче ћемо обновити и поново поставити. Као што ћемо до краја септембра поново поставити бисту девојчици Милици Ракић на Ташмајдану", рекао је Горан Весић.
"Поједини споменици могу, наравно, када је то могуће, да буду боље осветљени тамо где то није сада случај, а понегде да буду покривени камерама. То је заштита од хулигана. Ипак, никаква заштита не може да замени образовање и васпитање људи, ;поштовање према нашој историји и култури, као и великим људима који су дали допринос развоју српског друштва и историје. Као и осуду и презир према људима који скрнаве споменике", рекао је Весић