Ванредна одбрана од поплава на Западној Морави, нема опасности од изливања реке
ЧАЧАК - Србијаводе су јутрос у 10 сати прогласиле ванредну одбрану од поплава на подручју слива Западне Мораве, али то није разлог за бригу, јер су водотокови првог реда, који су прошле године изазивали највише проблема сада уређени.
“На подручју Чачка пада снег, али не би требало да буде већих тешкоца. Вечерас ће бити достављени џакови, и бице искоришћени уколико буде потребе за тим”, навела је начелница чачанског Градског штаба за ванредне ситуације, Бојана Икодиновић.
Што се тиче водотокова другог реда, за које је надлежна локална самоуправа, она је апеловала на суграђане да провере да ли су канали прочишћени, и да не бацају у корита никакав отпад.
"Обзиром на снежне падавине, зимске службе су у приправности, односно сва јавна предузећа и механизација. Има довољно соли за случај поледице и мраза, буџетом су опредељена знатна средства за редовне и ванредне делатности, па се може рећи да је град Чачак спреман за предстојеци период”, закључила је Икодиновићева.
Јованка Ћирковић шеф Радне јединице Западна Морава из Србијавода каже да на овом подручју од ноћас трају падавине, најпре киша, а потом и снег, и да је најављено 60 милиметара по метру квадратном за 24 сата.
“Овакво стање је на целом подручју југозападне Србије, па се очекује да талас стигне и на нашу територију. Велика оштећења настала након прошлогодишњих поплава су у потпуности санирана, па тренутно нема отворених пробоја на насипима”, казала је она.
Према њеним речима, на реци Чемерници су санирана сва оштећења, насипи су функционални, а услови протока воде у кориту су побољшани сечењем дрвећа и отклањањем земљаних спрудова, па се не очекују никакви проблеми.
“На насипима Западне Мораве затворени су сви пробоји, а велико оштећење обале које је угрожавало стабилност насипа у индустријској зони, што би могло бити катастрофално, је санирано јаком обалоутврдом од камена. Блаже оштећење биће санирано кроз план и програм идуће године”, истакла је Ћирковићева и додала да у Чачку нема више великих оштећења која би могла да угрозе објекте, индустрију и путеве, па се не очекују огромни проблеми.
Она је рекла да ће сигурно бити великог водостаја, и да може доћи до тешкоћа на мањим бујичним токовима, где може доћи до изливања. Због тога ће хидролошка ситуација бити под сталним надзором, нагласила је Ћирковићева.
“У Лучанима нема водних објеката, тамо увек има проблема са изливањем. Хитни интервентни радови предвиђени након прошлогодишњих поплава су завршени, уклоњено је сво дрвеће, као и спрудови у кориту, које је проширено, па може протећи много више воде”, закључила је она.