ВАТРОМЕТ, ЛУТКЕ И ГРОЖЂЕ: Знате ли како се слави Нова година широм света?
У Јапану звони сат, а Кинези путују.
Пре око 4.000 година у древном Вавилону први пут је обележена Нова година и до данас је славе људи широм планете уз музику, ватромет, друштво, било у кућној атмосфери, било у ресторанима или улицама и трговима. Међутим, обичаји су се променили од тих давних времена, а иако истим поводом у различитим земљама слави се на другачије начине, па се поставља питање који су то начини и шта они значе.
Према античким ауторима, прослављање Нове године је настало од светковине рађања Сунца, и током историје, како су се мењали религијски системи мењали су се и календари и начини рачунања времена, па и дан када се дочекује Нова година.
У античком Риму она је почињала на мартовске календе 1. марта. У Византији почетак године је био 1. септембар. Први јануар (јануарске календе) био је у античка времена дан када су у Риму конзули ступали на дужност. Тада је приређивано опште славље уз међусобна честитања и дељење поклона.
Хришћани су вековима зазирали од обележавања Нове године због противљења паганским традицијама, па се тек од 12. века постепено прихвата 1. јануар као почетак календарске године.
Разне културе и религијски системи имају различите обичаје везане за дочек Нове године, ипак Грегоријански календар данас се из практичних разлога користи у готово целом свету.
Шпанци, на пример, у поноћ једу грожђе и то по 12 зрнаца грожђа да би били срећни свих 12 месеци у години, Грци једу колач у којем се налази новчић, који у Новој години доноси срећу - прво парче хлеба је за малог Исуса, друго за оца куће, а треће за кућу, а ако се новчић нађе у трећој кришки, те године ће рано доћи пролеће, а породица се може надати срећи целе године.
Јапанци дочек Нове године обележавају цео дан. Они почињу у јутарњим сатима када чишћењем кућа, процесом познатим као "оусоуји", симболично "терају прашину" из прошлости и припремају дом за успешну нову годину. Завршни чин прославе у Јапану је слушање звоњаве сата који се оглашава 108 пута чиме се сматра да је отерана несрећа, незадовољство и себичност.
Традиција да се у новогодишњој ноћи направи бука потиче још из средњег века када су људи звецкајући ишли улицама како би растерали зле духове. Касније су на ред дошли бубњеви, црквена звона и сви други инструменти.
У Бразилу поред, невероватних журки за дочек, када је позната плажа Копакабана пуна посетилаца, постоје и традиције које обављају житељи те земље чиме поздрављају следећу годину. У тој земљи је обичај да се у новогодишњој ноћи носи бела одећа за срећу и мир у години која следи. Након славља у поноћ уз музику, ватромет и вечеру, Бразилци одлазе на плажу гђе прескачу "седам таласа", бацају цвеће у океан, док неки пале свеће у песку што представља древне ритуале који треба да донесу срећу и богатство у наредној години.
У неким градовима Колумбије, породице симболично славе одлазак старе и долазак нове године, забављајући се лутком. Велика, мушка лутка представља стару годину, а чланови породице умотавају је у различите материјале и на крају, тачно у 12 сати, запале. Понекад се у лутку ставе петарде и обавезно старе ствари које породици више нису потребне. То су стварчице које подсећају на тужне успомене и нешто што жели да се заборави. Паљење тих ствари симболично значи да се остављају све лоше ствари из старе године и поздравља је на нова, срећнија година.
Немцима је незамислива новогодишња ноћ без ватромета, док Британци стрепе ко ће им први доћи у госте, јер, према старим веровањима, то значи колико ће имати среће у новој години. Ако им у госте дође мушка особа са поклонима, прави су срећковићи, али је лоше ако је прва гошћа женска особа.
На Нову годину у Кини сва су врата украшена нечим црвеним, јер је црвена боја симбол среће и весеља. Иако све породице припремају славље на новогодишњу ноћ, из домова се склањају сви ножеви на 24 сата, да се нико не би повредио јер би та незгода значила да је та особа "пререзала", односно спречила породичну срећу у предстојећој години. Обзиром да се долазак Нове године користи и за обилазак далеких рођака велики број људи креће на путовање, што доводи до гужви у саобраћају земље која има 1,3 милијарде људи.
Неколико дана пре доласка Нове године свака породица убрзано и детаљно чисти своју кућу, како би из ње избацила несрећу. Врата и прозори се декоришу украсима од хартије које третирају теме среће, богатства, дуговечности и срећан брак са много деце. Некада су Кинези на тај дан приносили дарове боговима, а ноћ у којој се прославља долазак Нове године проводи се у кругу породице.