Вау, види онај облак!
Колико често заборавите од сталне журбе и оптерећености да погледате око себе и спознате сву лепоту природе која вас окружује?
Иако је на неким местима чаролија природе мало заступљена, довољно је само да подигнете поглед и усмерите га ка небу. Његова лепота коју врло ретко примећујемо заправо нам се свакодневно нуди на длану. Поред тога што јединствено плаветнило неба делује смирујуће на нас као мирна површина воде, оно има и свој најлепши украс – облаке!
У зависности од тога колико сте маштовити, они вам могу бити вечна занимација. У њима проналазимо слонове, делфине, цвет, сладолед у корнету, аждаје, смајлије, једнороге. Плус када им додамо и боје у зависности од доба дана, настане права игра у недоглед.
Како облаци настају?
Влага из атмосфере се кондензује у водене капљице и тако формира облаке разних величина, облика и врста. Они се најчешће групишу по висини на којој се налазе и породици којој припадају - алтокумулуси, алтостратуси, цируси, цирокумулуси, циростратуси,, нимбостратуси, стратокумулуси, стратуси, кумулуси и кумулонимбуси.
Три главна начина на које настају облаци су:
Фронтални облак – хладан и топао ваздушни фронт се сударају и топли ваздух се уздиже изнад хладног те формира облаке стратусе.
Конвекција – када ваздух дође над топлу површину почиње се загревати и подизати што доводи до настанка облака кумулуса.
Орографско издизање – ваздух се уздиже уз обронке планина, а последица је стварање такозваних валних облака.
Какви год били, облаци имају своју посебност и лепоту. Загледајте се више пута у небо и откријте праве бисере које нам природа пружа увек и свуда. За дивљење.