ГРАДСКИ ЗВАНИЧНИК ЛИНЦА ПОСЕТИО СРПСКУ ЦРКВУ: "Срби се боље уклопе у Аустрију због заједничке религије и прошлости!"
Градски министар за сигурност у Линцу, председник СПА Линц и члан председништва Слободарске партије Аустрије, Детлеф Вимер говорио је о сопственој улози, циљевима и раду своје странке.
Као млад политичар сигурно морате доста више да радите да би стекли поштовање политичке конкуренције. С друге стране, баш младост отвара могућност да се неистрошени и без терета политичке прошлости позабавите озбиљним политичким темама. Мислим да смо као странка у последњих шест година показали да смо озбиљна политичка опција у Линцу, коју тек сада многи почињу да узимају за озбиљно.
Радим у тесној сарадњи са полицијом и задужен сам за извесне области које се налазе под контролом града попут ватрогасне службе. Типични примери за које је задужена моја канцеларија су издавање дозвола за разноразне манифестације у граду, цивилна заштита, надгледање паркинг-система, заштита од природних непогода, итд. Поред ових надлежности налазим се и у управном одбору градских компанија попут Линз АГ-а (ГСП, топлана, електродистрибуција, итд.) .
Залажемо се да наша домовина задржи све оне карактеристике које је чине местом вредним и пожељним за живот. Зато је битно да права и обавезе грађана иду руку под руку: досадашњи облик социалног система који је установљен од стране социјалдемократа није одржив из простог разлога што тај социјални систем награђује све, без обзира на њихов допринос друштву. Социјални систем мора да буде усмерен на оне који су се недужни нашли у тешкој ситуацији. Тим људима треба да се помогне, а они који користе социјална давања, а притоме ни на један начин не доприносе друштву, мора да се уведе одређени вид санкција тј. ускраћивања социјалих бенифиција након извесног временског периода.
Појединима је сама чињеница да неко каже да је поносан на своју домовину екстремно десничарска. Нама није проблем да то кажемо у јавности. Поносни смо на своју домовину и то увек, а не само приликом квалификација за Европско првенство у фудбалу. Лично овакве критике доживљавам као један смешан покушај блаћења наше странке од стране наших политичких противника, што само показује да они више немају никаквих аргумената које би могли да искористе против СПА.
Азил је право које без сумње мора да важи за све ратне избеглице. С друге стране, то право не сме да буде покриће за тзв. „привредне мигранте“ који злоупотребљавајући право азила покушавају да уђу у земљу са већим социјалним и животним стандардом у односу на земљу њиховог порекла. На овај начин они отежавају и ситуацију особа које заиста имају право на азил. Статистика показује да само једна четвртина захтева за азил у Аустрији има правну основу. Због свега овога морамо да побринемо да захтеви за азил буду обрађивани много брже, да покренемо борбу против кријумчара људима и да јасно покажемо да Аустрији не сме да буде никаквог простора за злоупотребу азила као универзалног људског права.
На унутарстраначком питању, највећи успех је сигурно то што смо спречили нестанак странке након турбуленција у 2005. и 2006. години и што смо из читаве те приче изашли још јачи. Што се тиче политике на градском нивоу, мислим да смо ту постигли завидне резулате. Пољуљали смо апсолутну већину социјалдемократа у граду јер смо више пута успели да се супроставимо њиховим плановима и самовољи, што је видљиво у одбацивању тзв. „пореза на пиво“ (пиво је за нас Аустријанце изузетно осетљива и значајна тема), затим залагање за више директе демократије односно чешће укључивање грађана у политику кроз петиције и референдуме, а можда најзначајнији успех је истрага по питању злопутреба у градским финансијама, где се Социјалдемократска странка поигравала на берзи новцем из градског буџета, па су на тај начин практично прокоцкали око пола милијарде евра. Захваљујући СПА покренута је истрага о овоме и она још увек траје. Морам да споменем и редарску заштиту коју смо увели у граду. Реч је о некој врсти ненаоружане цивилне заштите која је на себе преузела бригу о мањим прекршајима и на тај начин растеретила полицију и досадашњим радом оправдала своје постојање.
То је тешко питање. Један део нашех успеха сигурно је плод нашег вредног и консеквентног рада, док је други део продукт незадовољства грађана актуелном социјалдемократском-напредњачком владом. Ми сада имамо задатак да убедимо те људе који нас бирају из протеста, да ми заиста можемо да испунимо њихова очекивања.
Прво да рашчистимо: Основно питање је из ког културолошког подручја досељеници долазе и колико је суживот са њима тежак односно лак. Битан фактор је свакако и број нових досељеника, јер је досељавање и одсељавање људи из једне регије увек постојало и постојаће. На крају све зависи од самог појединца. Да ли је он дошао у Аустрију да би користио предности социјалног система или је дошао да би заједно са нама градио друштво и по потреби том друштву био и од користи. Наша је да се побринемо да се створи један уређен процес досељавања уместо досадашњег неконтролисаног досељавања које на крају крајева штети свима, укључујући и мигранте, јер верујте да масовно досељавање нове јефтине радне снаге погађа пре свега оне досељенике који у Аустрији живе већ годинама па и деценијама и запослени су углавном на слабије плаћеним радним местима.
Наравно да постоји разлика да ли се неко досељава из суседних земаља, из Европе или се досељава из Турске, Арапског полуострва и Африке. Мислим да је културна баријера између европских народа доста мања, а такође постоје и ствари које су нам заједничке, попут сличних религија или заједничке прошлости, попут одбране Европе од исламизације у прошлости.
На првом месту циљ је да спречимо формирање већине коју би чинили социјалдемократе и Зелени и да на тај начин извршимо притисак на Социјалдемократску странку да коначно почне да ради у интересу града и грађана. То можемо да постигнемо само уколико Слободарска партија Аустрије у Линцу довољно ојача. Други циљ је да обезбедимо још једно место у градској влади јер уколико добијемо још једног градској министра више ни једна битна одлука у граду неће моћи да се донесе без наше сагласности.
СПА има са српског заједницом јако добар однос. Посебно у Бечу су ти односи на високом нивоу и Срби ће коначно после дуго година добити свог представника у Бечком покрајинском парламенту за шта је заслужна СПА али и српска заједница која се ангажовала у нашој странци. Што се тице Линца, имамо такође на насој листи једног кандидата српског порекла, а у самој странци и доста чланова српског порекла. Уз помоћ њих почели смо пре неких 9 месеци да полако градимо један добар однос са српском заједницом по угледу на сарадњу коју та странка има са СПА у Бечу. Скоро је једна висока покрајинска и градска делегација СПА посетила храм СПЦ у Линцу и могу Вам рећи да смо сви били одушевљени јер за све нас је то било једно ново искуство, али и сазнање да у нашем граду постоји једна прелепа црква, која својом појавом засигурно представља један украс града. Српска заједница је засигурно пример одличне интеграције у аустријско друштво, а разлози за то свакако леже у чињеници да делимо заједничку европску и хришћанску културу. Ускоро планирамо и службену посету главном граду Републике Српске, Бања Луци и то ће бити још једна прилика да наше односе са српском заједницом подигнемо на још виши ниво.