ВЕЛИКА КИНА И МАЛА СРБИЈА: Ево на чему се заснива историјско пријатељство ове две земље
Историјско пријатељство између Кине и Србије датира још од како је Србија као део Титове Југославије имала изузетно добре односе са Пекингом седамдесетих година прошлог века, а односи између Србије и НР Кине додатно су учвршћени током деведесетих када је Кина као чланица Савета безбедности УН дигла свој глас против НАТО агресије.
У том светлу, данас је отпочела посета председника Владе Републике Србије Александар Вучића Народној Републици Кини, где ће се премијер састати са највишим званичницима и представницима водећих компанија.
Очекује се да ће делегација Србије потписати веома важне споразуме са Кином, пре свега у области инфраструктуре. Премијер Вучић је, наводећи разлоге за посету, рекао и да се нада да ће, по први пут, довести кинеске компаније из хемијског комплекса у Србију. Према његовим речима, разлог је и то што је част што је "велика Кина, малој земљи Србији упутила позив за билатералну посету".
Поврх свега, Кина поштује територијални интегритет Србије, пружала је и пружа велику подршку Србији, борећи се несебично за српске интересе. Захваљујући кинеским интересима и плановима, али морамо признати мање својом заслугом, крајем 2009. Србија је постала стратешки партнер НР Кине, што је убрзо резултирало инфраструктурним пројекти као што су мост Борча–Земун и ремонт Термоелектране "Костолац".
Уговор о реализацији прве фазе пројекта ревитализације Термоелектране Костолац Б између компаније ЦМЕК и Привредног друштва Термоелектране - Копови Костолац потписан је 2010. године, а уговор је био вредан 250 милиона евра.
"Кинески мост"
Премијери Србије и Кине Александар Вучић и Ли Кећијанг отворили су прошлог децембра мост преко Дунава између Земуна и насеља Борча, вредан 260 милиона долара, изграђен уз 85 посто кредита кинеске Ексим банке и 15 посто средстава државе Србије и Града Београда. Укупна вредност моста с приступним саобраћајницама је око 260 милиона долара, а нови мост, који је откако се почео градити у јавности добио колоквијалан назив "кинески", дугачак је 1.507 метара, широк 29,1 метара и висок 22,8 метара, док је средишњи распон преко Дунава дуг 362 метра.
13 споразума и меморандума
Такође прошлог децембра делегације Србије и Кине потписале су данас 13 споразума и меморандума из области инфраструктуре, саобраћаја, финансија, пољопривреде и телекомуникација.
Том приликом, потписан је уговор о зајму за другу фазу пакет пројекта Термоелектране Костолац Б, Споразум о привредно- техничкој сарадњи између влада Србије и Кине, Меморандум о отпочињању студије изводљивости о изградњи индустријског парка, Меморандум о разумевању о сарадњи на пројекту дела обилазнице око Београда, Бубањ потока и Винче између Министарства грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре и комапније Сајнохидро, Споразум о успостављању ваздушног саобраћаја између и Споразум о сарадњи Народне банке Србије и Кинеске развојне банке.
Потписан је изузетно важан Меморандум о разумевању између Министарства унутрашњих послова Србије и комапније Хуавеи о сарадњи у области система, Меморандум о разумевању о финансирању између Града Београда И Ексим банке који су потписали градоначелник Синиша Мали и председник Ексим банке Ли Жоугу.
У циљу подршке српском високом школству и успостављању истраживачко-развојних центара у области Информационо-комуникационих технологија, компанија Хуавеи је Електротехничком факултету Универзитета у Београду донирала Лабораторију информационо-комуникационих технологија базирану на најмодернијим 4Г технологијама.
Ипак, очекује се да ће овогодишња премијерова тродневна посета Кини донети знатно веће бенефиције, с обзиром на уговорене састанке са најмање седам председника влада из региона, највишим званичницима европских влада и с најмоћнијим човеком Кине, председником Си Ђинпингом.