Вербић: ЕУ доприносе развоју високошколства
БЕОГРАД - У Београду је почео састанак представника високошколских институција Западног Балкана о улози и ефектима програма Европске уније за високо образовање.
Представница Генералног директората за образовање и културу при Европској комисији Хелен Скикос казала је да је циљ овог састанка да се учесници у програму подсете на најбоље праксе како би оне биле уграђене у нови програм ЕУ - Ерасмус плус.
Тај програм намењен је сарадњи у области образовања, младих и спорта у периоду од 2014. до 2020. године, а највише шанси за учешће имају земље Западног Балкана. За размену студената и наставника кроз пројекат обезбеђено је око 22 милиона евра.
Министар науке, просвете и технолошког развоја у Влади Србије Срђан Вербић казао је да Србија радо учествује у овим пројектима и да су они много допринели развоју високошколства.
"Темпус програм је годинама био катализатор промена и напретка у земљама Западног Балкана. Захваљујући овим пројектима високошколске установе у Србији су унапредиле своје капацитете. Сви процеси допринели су и јачању капацитета Универзитета", казао је Вербић.
Он је казао да је уз помоћ пројеката ЕУ набављена најмодернија опрема за факултете, да су предавачи на факултетима такође имали прилику да се усаврше, да је кроз програме заједничких студија прошло око 400 студената, а да је око 1.000 имало могућност да студира у иностранству.
Директор за Високо образовање и међународне послове Генералног директората за обазовање и културу при ЕК Жорди Курел казао је да ће европски пројекти за високо образовање наставити да помажу образовање у земљама Западног Балкана, јер сматрају да је образовање важан фактор економског раста.
"Наравно да образовање није једино решење за велику незапосленост са којом се сусрећу и ЕУ и Западни Балкан, али без стручних људи нећемо моћи да изађемо из економске кризе", казао је Курел и додао да велики број студената који су користили могућност размене или студирања у иностранству лакше нађе посао.
Представница делегације ЕУ у Србији Јоланда Санхосе казала је да је ЕУ, као највећи донатор у образовању, до сада уложила око 6,33 милиона евра у Србију.
"Захваљујући овим пројектима, факултети у Србији су обновљени и опремљени. Образовање ће остати један од врховних приоритета ЕУ", казала је Санхосеова.
Погледајте и: Почела међународна конференција за помирење и безбедност на Балкану
Чешки парламентарци подржавају Србију на путу ка ЕУ