ВЕСИЋ: Озакоњење нелегалних објеката у Београду брзо и повољно
До сада је издатих решења највише било на општини Звездара, и то двадесет, а најмање на територијима Врачара и Старог града.
Градски менаџер Горан Весић и министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић посетили су данас породицу Петровић, која је међу првима добила решење о озакоњењу нелегално подигнутог објекта у Ивањичкој улици у Раковици.
Горан Весић је прецизирао да је у Београду поднето 237.600 захтева за озакоњење објеката и изразио наду да ће сви бити позитивно решени. Највише захтева поднето је у Земуну – 42.233.
– Од почетка године издато је деведесет решења за озакоњење, као и 310 налога за плаћање таксе, након чега ће и ти власници врло брзо добити решења. Дневно се шаље и око 1.500 обавештења грађанима који су поднели захтеве да евентуално допуне документацију како би могли да озаконе своје објекте – истакао је Весић.
Он је додао да је до сада издатих решења највише било на општини Звездара, и то двадесет, а најмање на територијима Врачара и Старог града – по три.
– Верујемо да ће се након празника грађани у много већем броју одазвати на наше позиве и да ће легализација узети маха. Позивам грађане да искористе ову прилику и по повољним ценама легализују своје објекте јер друге прилике неће бити. Ова власт је прва која је системски решила проблем и у корист грађана како би се већ једном у земљи завео ред, а грађани решили своје вишегодишње проблеме на праведан начин – нагласио је Весић.
Потпуно смо спремни за процес озакоњења и у тесној смо вези са општинама и надлежним министарством, додао је градски менаџер.
– Број људи на овом послу је повећан, сви објекти који су озакоњени одмах се евидентирају у Пореској управи и издају им се решења о порезу на имовину. Као и све друге, и овај закон ћемо спровести веома брзо, иако као највећа локална самоуправа имамо и највећи број захтева за озакоњење. Процедура је кратка и једноставна и некада траје мање од недељу дана. Зато Београд може да буде пример другим општинама и градовима у земљи – казао је Весић.
Градски менаџер је нагласио да Град Београд пописује све објекте на својој територији и направљен је сателитски снимак. Он је додао да су поједини грађани у последњих месец дана покушали да граде нове објекте тако да ће сви који су направљени после снимка, уколико немају грађевинску дозволу, бити срушени. Таквих случајева је било у Маршала Бирјузова, на Лединама и на другим локацијама, подсетио је Весић, и поручио грађанима да такве ствари више не раде.
Зорана Михајловић је рекла да објекат у Раковици представља прво озакоњење по новом закону, те да је све урађено брзо и јефтино, како је влада и прописала.
– На овој општини има велик број нелегално изграђених објеката, а до сада је у овој улици поднето седам захтева. Апелујем на локалне самоуправе да буду ажурније у овом процесу. Београд је добар пример за то – истакла је Михајловићева.
Министарка је подсетила да су многи говорили да ће закон тешко да се реализује, али данас се показује да је то могуће.
Тијослав Петровић, чији је објекат од око 350 квадрата озакоњен, рекао је овом приликом да је његова велика породица веома радосна и да је „терет од једанаест година чекања” нестао.
– Чисти папири омогућиће мојој деци и унуцима да буду спокојни и да не морају више да јуре и траже као ја годинама. Терет је и за мене и за њих скинут – истакао је Петровић и захвалио градској власти на добијеном решењу и ажурности.
Догађају су присуствовали градски секретар за послове легализације објеката Немања Стајић и председник општине Раковица Владан Коцић.