ВЕСИЋ: Расписујемо тендере вредне милијарду динара у 2015.
БЕОГРАД - Град Београд ће у 2015. години расписати тендере за реализацију пројеката саобраћајне, водоводне и канализационе инфраструктуре вредне милијарду динара, а у 2016. у вредности од две милијарде динара, изјавио је данас градски менаџер Горан Весић.
"То су све велики тендери Дирекције за грађевинско земљиште и изградњу Београда за капиталне инвестиције", рекао је Весић новинарима у Привредној комори Србије, где је одржан округлио сто "Грађевинарство и дирекција - инжењерингом до нове инфраструктуре".
Весић је позвао домаће грађевинске фирме да учествују на тим тендерима и обећао да ће најбољи добити посао, то јест они који раде најбоље и понуде најнижу цену.
"Не треба вам никаква друга веза и ништа вам друго не треба осим да будете најбољи - то вам гарантујем и ко ми донесе било какав доказ да је другачије односно да неко ради другачије добиће отказ, као и кривичну пријаву", поручио је Весић домаћим грађевинарима.
Следеће године тендери у вредности од око две милијарде динара!
Он је рекао да је део тендера предвиђених за ову годину расписан, а да ће након ребаланса градског буџета бити расписани преостали тендери.
"За ову годину смо планирали, што тендера који су већ расписани, што оних које ћемо расписати после ребаланса који ће у петак бити на Скупштини града у вредности од око милијарду динара. За следећу годину планирамо тендере у вредности од око две милијарде динара", истакоа је Весић.
Он је истакао да је реч о капиталним пројектима, на пример градња канализације на Плавим хоризонтима, у Белом Потоку, Пиносави, Сучевом брегу, Ритопеку, Степојевцу...
"Покушавамо да решимо проблеме у одређеним деловима града уи које до сада нико није улагао", нагалсио је Весић.
Он је рекао да су представници градских власти приметили да домаће фирме слабо учествују на тендерима за градске пројекте, мање него што је то европски просек.
Према његовим речима, за то вероватно постоје три разлога - домаће фирме нису довољно обавештене, мисле да су тендери намештени или не испуњвају критеријуми за учешће на тендеру, које предвиђа Закон о јавним набавкама.
"Већ данас могу да оду у Дирекцију и информишу се о тендерима, с обзиром да за те пројекте већ имамо обезбеђен новац. У Београду имамо више издатих грађевинских дозвола захваљујући новом Закону о планирању и изградњи, имамо већу наплату и тај новац може да се користи само за инфраструктуру. Можемо више новца да уложимо у инфраструктуру, јер смо добили више новца од накнаде", нагласио је градски менаџер.
Директор Сектора за индустрију и пољопривреду ПКС Јеша Ерчић је рекао новинарима да Србија има око 2,6 понуђача по једном тендеру, што је дупло мање у односу на просек ЕУ где је 5,4.
Како каже, од 87.712 реализованих уговора кроз јавне набавке свега око 7.000 уговора је за извођење радова.
"Желимо да извођачи радова буду на време информисати и да могу своје капацитете благовремено да планирају", истакао је Ерчић.
Он је казао да је ПКС почела боље - енафски да организује грађевинску индустрију Србију и да домаће фирме само уједињене могу у нарендом периоду да постану носиоци великих пројеката у нашој земљи односно да буду главни извођачи.
На пример, за другу фазу изградње канализације у насељу Плави хоризонти предвиђена је инвестициона вредност од 514 милиона динара, а за градњу прилаза станици Прокоп са горње стране предвиђено је 750 милиона дина