ВЕСИЋ: Старо сајмиште ће ускоро бити меморијални комплекс
Градски менаџер Горан Весић је изјавио да ће у наредних годину до две дана бити створени услови да се почне са уређењем Старог сајмишта односно претварањем тог простора у меморијални комплекс.
Он је навео да је у сарадњи са Владом Србије договорено да се донесе посебан закон којим би се регулисао читав комплекс Старо сајмиште, а између осталог тај закон би олакшао решавање "компликованих имовинско-правних односа" које је неопходно решити како би Старо сајмиште било спремно за уређење.
- У наредних годину, две дана имаћемо сигурно и међународни конкурс и закон о Старом сајмишту и почећемо са уређењем овог простора тако да ће коначно Старо сајмиште бити уређено и коначно ћемо се жртава сећати на начин на који оне то заслужују - рекао је Весић на међународној конференцији о Холокаусту у Београду.
Старо сајмиште заслужује да буде на посебан начин обележено
Он је навео да Старо сајмиште, због начина на који су ту убијане јеврејске жртве заслужје да буде на посебан начин обележено.
- Ми ћемо у овом процесу тражити помоћ и наших партнера из иностранства и других земаља, као и фондова који се баве овим питањем, јер обележавање Старог сајмишта треба да буде део ширих напора међународне заједнице да се одржи сећање на Холокауст - казао је Весић, који је члан Комисије за утврђивање програмске концепције и давање предлога модела управљања меморијалним комплеском на Старом сајмишту.
ВРАЧАРЦИ ДОБИЛИ НОВО ИГРАЛИШТЕ: Отворен обновљени Парк српско-грчког пријатељства (ФОТО)
Он је нагласио да је за нас као друштво веома важно да се о Холокаусту прича и да се одржавају научни скупови на ту тему и да се на тај начин учини све да та тема не буде заборављена.
- Холокауст је једна од највећих мрља на савести човечанства и мислим да ми, као европски народ који је учествовао у борби против нацизма, морамо да учинимо све да се ова тема не заборави, да се она истражује и да нове генерације уче о томе шта се дешавало, како се такве ствари никада у историји човечанства не би поновиле - казао је Весић.
Подсетивши да је логор Старо Сајмиште основан 1941. године, он је прецизирао да је у њему до 10. маја те године убијено скоро 6.000 Јевреја, а касније је служио и као логор за Србе, Роме и друге антифашисте.
- То је можда један од последњих већих логора у Европи који није обележен и град Београд је веома одлучан да се овај логор претвори у меморијални комплекс и да коначно Старо сајмиште добије своје обележје. Када је актуелна градска власт изабрана 2014. године прва одлука Скупштине града Београда је била да се 10. мај прогласи Даном сећања на жртве Холокауста - рекао је Весић.
ЧУБУРСКИ ПАРК ОПЕТ СИЈА: Маљковић и Весић одиграли ревијалну утакмицу (ФОТО)
Он је навео да Град Београд већ две године 10. мај обележава као Дан сећања на Јевреје који су страдали у логору Старо сајмиште само зато што су били "друге вере и што су се нашли на удару безумне политике нациста".
Градски менаџер је данас присуствовао Међународној конференцији "Холокауст у Србији и шири план за уништење европских Јевреја и холокауст и Порајмос у култури сећања".