ВЕСИЋ У ОБИЛАСКУ: Почела градња насипа за заштиту Лазаревца и РБ Колубара
ЛАЗАРЕВАЦ - Градски менаџер Горан Весић обишао је данас радове на изградњи насипа за додатно обезбеђење и заштиту тамнавских копова од поплава и поручио да ће тај насип заштитити не само РБ Колубару већ и становнике на територији општине Лазаревац.
Пројекат изградње насипа је вредан око 132 милиона динара, а Весић је подсетио да је град Београд од прошлогодишњих мајских поплава посветио велику пажњу у обнови и изградњи нових насипа.
"Само у Обреновцу је током прошле године поправљено пет насипа, а ове године два и то је све финансирала Канцеларија за обнову Владе Србије", рекао је Весић и додао су владе Велике Британије и Италије, такође, дале финансијска средства за обнову насипа.
"Обнова 28 оштећења на реци Колубари финансирала је Влада Велике Британије, док поправку насипа на Топчидерској реци финансирала Влада Италије", казао је он.
Весић је нагласио да су сви радови који се одвијају на Колубари део шире акције заштите од поплава и да ће насип који се тренутно гради заштити не само Рударски басен Колубару већ и становнике општине Лазаревац.
Он је рекао да су бујичне поплаве највећа природна непогода у Србији и град Београд тај проблем покушава да реши системски. "Почетком прошлог месеца дали смо налог да се почне са израдом плана генералне регулације свих бујичних токова на територији Београда, на чему ће радити градска Дирекција за грађевинско земљиште", навео је Весић и додао да ће након тога почети да се ради на пројектима да би могли да конкуришу за добијање средстава из фондова ЕУ.
Он је истакао да је у току промена Закона о главном граду, а једна од њих се тиче надлежности над водама, која ће бити подељена тако да ће воде првог реда припасти Србијаводама, а бујични потоци граду Београду.
Директор РБ Колубара Милорад Грчић је рекао да су то предузеће и ЕПС озбиљно схватили да је неопходно превентивно се заштити од поплава. Он је навео да је Институт за водопривреду Јарослав Черни направио три пројекта за санацију насипа - Чеп, Кладница и Враничина, чија је реализација у завршној фази.
"Пројекти су нас укупно коштали око шест милиона евра и када то завршимо обезбедили смо РБ Колубара и све копове, у знатно већем проценту него што су икада били обезбеђени", рекао је Грчић.
Он је објаснио да су насипи проширени, повишени и да је квалитет градње на најсавременијем нивоу. Грчић је нагласио да је РБ Колубара након катастрофалних поплава прошле године стала на ноге и да су копови доведени у постојеће стање, а што се тиче опреме, један по један систем почео је да ради. Он је најавио да ће до краја 2015. РБ Колубара остварити план од 29 милиона тона произведеног угља и да ће сви копови бити обезбеђени од бујичних поплава.