ВИДИ СЕ КРАЈ: Вакцина против еболе безбедна, потребно још тестирања
ЛОНДОН/ЊУЈОРК - Први резултати испитивања вакцине против еболе на људима показују да је она безбедна, док УН истовремено упозоравају да епидемија смртносног вируса није заустављена иако опада број заражених.
Охрабрујуће вести стигле су од британских научника који су укључени на изради експерименталне вакцине против еболе, преноси Ројтерс. Први резултати испитавања вакцине фирме "ГлаксоСмитКлајн" (ГСК) на људима показују да је она безбедна и да ствара имуни одговор организма на вирус еболе. Научници наводе да су потребна ипак много опсежнији експерименти на људима да би се поуздано тврдило да вакцина штити.
"Безбедност је прилично велика и надамо се да је имуни одговор добар, али не још довољно добар", рекао је научник Едријан Хил који предводи испитивања у Институту Џенер оксфордског универзитета.
Он каже да је ипак охрабрујуће то што вакцина изазива одговоре имуног система.
Прве дозе ове вакцине стигле су у Либерију прошле седмице, а у наредним недељима биће спроведена прва тестирања већих размера у којима ће здравствени радници који помажу у нези око оболелих бити међу првима који ће је примити. Истраживачи се надају да ће успети да вакцину тестирају на 30.000 људи.
Вакцина, коју су заједно развили Национални здравствени институти у САД и "Окаирос", компанија која се бави биотехнологијом а коју је ГСК откупио 2013, тренутно се тестира на пет локација, а у тестирањима прве фазе у Британији, САД, Швајцарској и Малију учествује око 200 здравствених волонтера укупно.
Осим речи охрабрења, стигло је данас и упозорење УН, чији координатор за еболу Дејвид Набаро каже да епидемија јењава, али да је и даље присутна на трећини територије три најтеже погођене афричке државе - Либерији, Сијера Леону и Гвинеји.
"И даље имамо повремена жаришта и изненађења са новим случајевима који се не налазе на нашим листама за контакте", рекао је Набаро у изјави АФП-у.
Челници Афричке уније, која окупља 54 државе континента, окупиће се сутра на самиту у Адис Абеби, на којем ће та опасна болест бити једна од гланвих тема. Према последњим подацима, СЗО, скоро 9.000 људи је умрло еболе у свету у протеклих годину дана, од чега је највише смртних случајева било у Африци.