ВИКИЛИКС ОТКРИВА: Бин Ладенов син тражио потврду о очевој смрти, ево шта је Америка одговорила
Викиликс мрежа је недавно пустила у јавност писмо у којем се открива како је један од синова Осаме бин Ладена затражио од званичног Вашингтона "потврду о смрти" оца након што су америчке фоке извеле операцију ликвидирања вође Ал Каиде у Пакистану 2011. године.
Писмо је део групе од 70.000 докумената који се колективно називају "Саудијске депеше". Заједно, ови дакументи су само део још веће колекције која се састоји од више од пола милиона дипломатских папира који потичу од Министарства спољних послова Саудијске Арабије, али и других институција у овој земљи.
Према поменутој депеши, син Бин Ладена, осумњиченог лидера Ал Каиде одговорног за планирање напада на САД 11. септембра, писао је америчкој амбасади у Саудијској Арабији 9. септембра 2011. године тражећи потврду о смрти оца, преноси РТ.
РЕЛЕАСЕ: #SaudiCables: Buying Силенце: How the Сауди Фореигн Ministry цонтролс the интернатионал медиа https://t.co/e3cx2Lr8r0
— WikiLeaks (@wikileaks) Јуне 19, 2015
Међутим, Глен Кејсер, генерални конзула САД у Ријаду, одбио је захтев Абдулаха бин Ладена. Он је рекао да такав документ не постоји и да је то "у складу са устаљеном праксом када је реч о индивидуалним особама, убијеним током војних операција".
Ипак, дипломата је покушао да увери човека рекавши му постоји један други "механизам којим се може потврдити смрт Осаме бин Ладена." Реч је о пракси nolle просекуи, што на латинском значи "нећемо кривично гонити." То значи да је случај одбачен, а самим тим одбацивање делује и као доказ.
Документ који то доказује налази се у америчким судским списима.
Осаму бин Ладена је наводно убио тим америчких фока током операције у месту Аботабад у Пакистану. То је и званичан став америчке администрације. Међутим, извештај истакнутог новинара Симора Херша, који је спровео сопствену истрагу, открива да су САД лагале о великом броју детаља везаних за смрти Бин Ладена и да је снимак Обамине администрације о "десанту" морнаричких фока заправо припремљена представа, намењена међународној публици.