Винер цајтунг: Скандал о корупцији у Еулексу не може бити гнуснији!
БЕЧ - Скандал о корупцији Еулекса угрожава веродостојност ЕУ на западном Балкану, оцењује бечки дневник "Винер цајтунг".
У ауторском коментару, главни и одговорни уредник тог листа Рајнхард Гевајл указује да актуелна афера има потенцијала да дискредитује ЕУ на Балкану.
Он наводи да је потребно трајно решење косовског питања како би Србија могла да буде примљена у ЕУ и да је то одлучујуће и за амбиције Албаније.
"Уколико Еулекс доживи неуспех то би био жесток ударац Балкану. Иако у наредних пет година неће бити ширења ЕУ, као што је одлучио председник Европске комисије Жан Клод Јункер, остаје потреба да се земље региона што је могуће тешње подрже", наглашава "Винер цајтунг" додајући да нити бриселске институције, ни Еулекс не испуњавају своју одговорност уколико овај скандал везан за корупцију буду ставили под тепих.
Аутор пита како комесар ЕУ за суседску политику Јоханес Хан може захтевати борбу против корупције на Балкану, уколико Брисел гледа у страну.
Према писању "Винер цајтунга", шеф аустријске дипломатије требало би што пре да делује, јер скандал мора бити расветљен и то у потпуности, а мисија Еулекса мора бити свеукупно ефикасније постављена, јер се, након петогодишњег деловања, на Косову од правне државе може веома мало видети.
Лист наводи да је Еулекс у жижи скандала о корупцији, који не може бити гнуснији, указујући да се ради о оптужбама за подмићивање службеника мисије из Италије и Велике Британије, који су криминалце за новац пуштали на слободу.
Истовремено дневник подсећа да је Еулекс највећа мисија ЕУ, која броји 1.600 службеника и годишње кошта 90 милиона евра, с циљем да на Косову, које је 2008. прогласило једнострану независност, успостави правну државу по стандардима ЕУ.
"У расветљавању скандала", наглашава лист, "већ су се виделе огромне слабости. Критика ревизора ЕУ, према којој је мисија прескупа, а није постигла циљеве, нечујно је испарила. Европска комисија задужена је за Еулекс, као и Савет ЕУ, али негде између нестала је одговорност у Бриселу", подвлачи лист.
Погледајте и:
КОРУПЦИЈА У ЕУЛЕКСУ: Спорна Дреничка група и продаја српске имовине
КОХА: Тужиоци Еулекса узимали паре да заташкавају случајеве