Више средстава за науку - да изађемо из круга сиромашних
БЕОГРАД - Једини начин да постанемо богато друштво јесу већа издвајања за образовање и науку, за развој предузетничког друштва, линије која раздваја сиромашне од развијених држава, речено је на скупу у Научно технолошком парку Звездара, поводом Националног дана науке у Србији.
"Боримо се на све начине за већа буџетска издвајања за науку и то ћемо чинити и убудуће", рекао је државни секретар Министарства просвете Алексанадр Белић и најавио да ће у комплексу парка бити основан Технолошки парк Београд, са 500 до 1.000 људи који ће радити на високотехнолошким и иновационим пројектима.
Представљене су иновације шест компанија а према речима вршиоца дужности директора Фонда Марка Атанасовског, кроз реализацију финансијских инструмената намењених иновативним старт-уп компанијама, одобрено је финансирање у износу од шест милиона евра компанијама широм Србије, за иновативне пројекте микро и малих предузећа.
Вредност грантова је од 80.000 до 300.000 евра, уз учешће компаније од 15 до 30 процената, рекао је Атанасовски, а министар просвете Срђан Вербић истакао је да баш мале компаније траже своје место и терају Министарство просвете да им створе прилику за појављивање у јавности и повезивање са великим компанијама.
Воћне препарације високог квалитета, засноване на процесу "инкапсулације" воћа, који за резултат има бољи изглед, свежину и укус воћа, производ су компаније Десинг.
Аутоматизованим уређајем за пуњење, херметичко затварање и паковање пластичних амбалажа са течним ђубривом за кућну употребу, који омогућава контролисано ослобађање ђубрива преко микро филтера, без директног контакта корисника са ђубривом, представила се компанија Chromosome Гроуп.
Дан науке у Србији се сваке године обележава 10. јула, на основу Одлуке Владе Србије из 2010. године, а манифестација се везује за рођендан славног проналазача Николе Тесле.