ВУЧИЋ: Банкротирали бисмо без ових мера!
У Скупштини Србије почела је расправа о сету економских закона, Закона о ребалансу буџета и законима којима се регулише смањење плата и пензија. На почетку заседања посланицима се обратио министар финансија Душан Вујовић који је образложио предложене законе.
Обични грађани не морају да знају какво је стање нашег државног буџета, али ми морамо да их обавестимо. Ми имамо израженију макроекономску стабилност него што смо је имали у новијој српској историји, имамо девизне резервне 10-11 милијарди, и курс стабилнији него икад. Имамо чак негативну инфлацију. По први пут у савременој историји, не само да немамо повећање броја незапослених, већ имамо и пад тог броја. Постоји 46.588 лица која су новозапослена.
Док нисмо признавали да имамо проблеме, нисмо морали ни да их решавамо. И ми смо могли да причамо да је све дивно и да стигнемо до банкротства до 2017. године.
Пре него што сам донео одлуку какве ћемо реформе спровести, плашим се да смо личили на велики казан у коме смо се крчкали и кували, а сви су говорили да је све у реду и да не бринемо. Ова Влада се укрцала у Титаник, који је на пола потопљен. Две ствари не можете да нам замерите: да смо лагали народ, и да се нисмо држали онога што смо обећали.
Годину дана се бавимо овим послом заједно са ММФ-ом, са Светском банком, са свим стручњацима, а наш једини циљ је да зауставимо раст јавног дуга, а да истовремено, пре свега, они који су најсиромашнији, који то најмање могу да издрже, да не буду погођени.
Било је обећања да се нећемо понашати попут Толстојевих јунака, који су обећали да ће променити свет, а само себе нису успели да промене. Истине ради, 61 процент пензионера ни на који начин неће осетити ове промене.
Већи део из јавног сектора и пензионера уопште неће осетити мере уштеде, што се прећуткује у медијима.
По први пут нам акцизе на цигарете расту, у августу, септембру и октобру, захваљујући борби против шверца дувана.
Он је, образлажући ребаланс казао да се први пут у савременој историји дешава да Влада признаје у каквој се ситуацији држава налази и предлаже како да се из кризе изађе.
- Ове мере сам најавио пре више од месец дана не кријући намере и циљ. Стање јавних финансија је такво да морамо нешто да променимо. Знам да грађани то не морају да знају, али ми морамо да их обавестимо - каже Вучић.
ВУЈОВИЋ: Морамо да затворимо рупе
Министар финансија Душан Вујовић је поводом предложених мера поручио да би грађани смањење зарада требало да схвате као инвестицију.
Међутим, чак и уз ту "жртву", ребаланс буџета за 2014. који је Скупштина Србије објавила на свом сајту, показао је да ће минус у државној државној ове године бити за око 42 милијарде динара већи него што је планирано.
Оманули су, како се показало, и порески и приходи од акциза и то први за око 43 милијарде, а други за 6,4 милијарде динара.
Субвенције, чије се смањивање и укидање најављује, у ребалансу су веће за 13 милијарди него што је почетком године планирано, а и давања Републичком фонду за здравствено осигурање (РФЗО) ребалансом су увећана за 14 милијарди динара.
Надлежно министарство је изнело рачуницу да ће до 2017. смањивањем плата уштедети око 60 милијарди динара, док уштеда по основу мањих пензија није наведена.
За сада су, како је речено, од смањивања зарада поштеђени само они који месечно приходују до 25.000 динара.
Плате изнад тог износа биће, по усвајању ребаланса, смањиване за 10 одсто линеарно, док ће пензије између 25.000 и 40.000 динара бити смањиване по граничној стопи од 22 одсто, а оне изнад 40.000 по стопи од 25 одсто.