ВУЧИЋ: Србија ушла у период динамичног раста, не знам какво чудо може то да заустави!
Суфицит у буџету у овом тренутку износи 250 милиона евра.
Суфицит у буџету у овом тренутку износи 250 милиона евра, изјавио је данас премијер Александар Вучић. Он је оценио и да је Србија ушла у период динамичног раста и да не зна какво чудо може да се деси у региону или свету да би се то зауставило.
- Суфицит нико није очекивао, нити је сматрао да је могуће да имамо суфицит у јануару, јер суфицит у јануару и фебруару генерално немате, него је увек значајно велики дефицит - рекао је Вучић на представљању књиге "Економске реформе у Србији и ко стоји иза њих".
Још нису наплаћене дивиденде Телекома, ЕПС-а, Поште Србије
Он је прецизирао да такав резултат није постигнут због великог броја наплаћених дивиденди од јавних предузећа, јер дивиденде, истакао је, нису још наплаћене ни од "Телекома", ни од ЕПС, ни од Пошта Србије.
- Имамо 100 милиона евра које смо узели од "Телекома", "Теленора" и "Випа", али не од дивиденди него онога што смо нисмо узели прошле године од дигитализације. Али и поред тога имамо 150 милиона евра који су нам суфицит, а нисмо узели ни од "Телекома" ни од ЕПС-а ни од Поште Србије, то ћемо у јуну, јулу кад буду неки поново тешки месеци - рекао је Вучић.
Он је рекао и да смо "имали смо 50 милиона евра субвенција, а сада око четири милиона за десет предузећа".
Динамичан раст
Премијер Александар Вучић оценио је данас да је Србија ушла у период динамичног раста и да не зна какво чудо може да се деси у региону или свету да би се то зауставило.
- До 2020. Србија неће бити у рецесији - поручио је премијер на скупу, који је организовао НАЛЕД, а који је био посвећен наставку привредних реформи.
Такве прогнозе изнео је на основу расположивих података и тенденција, те чињенице да су претходне године постављени добри темељи реформским потезима владе.
Три кључна проблема
Кључи проблеми привреде Србије које ће влада решавати у наредном периоду су, рекао је, недовољан предузетнички дух, предузећа која уживају заштиту државе и сива економија.
Остало је још десет предузећа, која су под заштитом државе, која су трошила по 60, 70, 80 милиона евра за субвенције, навео је Вучић, и додао да су највећи проблеми Бор и Ресавица, али и приметио да "не можемо људе из тог дела Србије да оставимо без посла".
- Сада смо за помоћ тим фирмама оставили четири милиона евра на годишњем нивоу, требало би да то сведемо на два, што је велики помак за нашу земљу - оценио је премијер.
Он је додао и да је важно да уз приватизацију наставимо с реструктурирањем јавних предузећа, да усвојимло пословне планове ЕПС, с којим су сагласни и СБ и ММФ, и да радимо реструктуритрање "Србијагаса".
- У то смо већ кренули, али све то мора много брже и мислим да ће уз фискалну консолиодацију и обрачун с непотребним парафискалним наметима и ограничавањем пре свега локалних самоуправа ситуација бити све боља - навео је Вучић.
Вучић: Циљ - 45. место на Дуинг бизнис листи
Процењујући токове у овој години, премијер је приметио да ће влада бити задовољна тек кад се Србија са садашњег 59. попне на 45. место на Дуинг бизнис листи Светске Банке.
Он је Нацилоналној алијанси за економски развој захвалио на њиховом приступу проблемима с којима се Србија суочава, те на критикама, али и на похвалама које су увек били спремни да упуте за потезе Владе Србије.
- Хоћу да вам захвалим на другачијем приступу у решавању проблема у Србији. Мало ко уме ствари да мери конкретно, коректно, прецизно и тачно како то ради НАЛЕД. Имали сте поверење владе, имали сте и моје поверење и урадили сте велики посао - рекао је Вучић.
Како је приметио, помак на Дуинг бизнис листи СБ био је вест у једном дану, а одмах сутрадан кренула је поново кукњава, а то је показало да нисмо успели да се променимо.
Како је рекао, НАЛЕД је, међутуим, успео да промени многе чланове владе, додајући: "А ако уђемо међу 45 земаља на Дуинг бисниз листи, само тиме ћемо бити задовољни".
Михајловићева би у првих 30 на Дуинг бизнис
Потпредседница владе и министарка грађевине, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић је изјавила да ће Србија у 2016. години бити међу првих 30 земаља на Дуинг бизнис листи о условима пословања.
- Нећу да будем песимиста као премијер Александар Вучић (који је рекао да уочекује да Србије буде међу првих 45 земаља) и очекујем да будемо у 2016.години међу првих 30, јер је то за Србију сасвим могуће - рекла је Михајловић на представљању Сиве књиге НАЛЕД-а у Југословенској кинотеци.
Како је рекла у 2015. Србија је имала најбољи ранг (59. место) у последњих девет година, али да не треба ни тиме да будемо задовољни.
Она је нагласила да је Србија прошле године почела да примењује нови Закон о планирању и изградњи и у 2016. да издаје електронске грађевинске дозволе додајући да је сасвим реално да се нађемо међу првих 30 земаља.
Михајловић је напоменула да су поједине земље у региону (Македонија) и много боље рангиране на тој листи Светске банке.
Она је истакла да Србија има политичку стабилност без које нема ни развоја, као и да имамо вредне људе на републичком и локалном нивоу.
Михајловић је рекла да је са увођењем електронских грађеивнских дозвола постигнут велики успех, али да је то тек почетак и да су следећи кораци за њено Министарство пуна примена усвојених закона о конверзији земљишта, државном премеру и катастру, озакоњењу и других.
Признање НАЛЕД-у
- Знам да нисмо од оних који умеју да одају признања, али ја морам да одам признање људима у НАЛЕД-у што су знали да кажу шта је лоше, али и да похвале оно што смо добро урадили. Хвала им на томе - поручио је премијер Вучић.
Обраћајући се на конференцији НАЛЕД-а премијер је рекао да је уверен да ћемо имати све боље резултате, на основу темеља који су постављени претходне године.
НАЛЕД ће данас доделити признања представницима државне управе и локалне самоуправе, који су пружили највећи допринос реформама у Србији у 2015. години.