ВУЧИЋ И МОГЕРИНИ: Србији се не гледа кроз прсте, све је резултат тешког рада
БЕОГРАД - Председник Владе Србије Александар Вучић разговарао је данас у Београду са високом представницом ЕУ Федериком Могерини о, како је рекао, свим важним питањима за Србију која је на европском путу.
"Разговарали смо о свим отвореним питањима, о дијалогу са Албанцима, економским реформама, реформама у области владавине права, рекао бих, на искрен, отворен и садржајан начин", рекао је Вучић на конференцији за новинаре.
Србија жели да буде део европске породице, рекао је премијер и истакао жељу наше земље да испуни бројне обавезе које су пред њом.
"Истакао бих приврженост Србије наставку европског пута и захвалан сам подршци коју добијамо од госпође Могерини, али и захвалност јер нисмо увек по сваком питању морали да се слажемо", рекао је Вучић.
Федерика Могерини изјавила је ЕУ види европску будућност Србије и да је спремна да прва преговарачка поглавља буду отворена ове године.
"И моја главна порука овде је не само да је Србија чврсто на путу ка Европској унији већ и да је Унија спремна на отварању преговарачких поглавља ове године. То је од узајамног значаја".
Вучић је нагласио да је теза да се Србији гледа кроз прсте смешна.
"И Федерика Могерини је данас рекла, одговарајући на питања, да се Србији не гледа кроз прсте. То је смешна теза. Ако несто мислимо да постигнемо, то ћемо урадити тешким радом и одговорним приступом", рекао је премијер.
Вучић је изјавио и да ће заједно са представницима албанске државе да закуца на врата високе представнице ЕУ Федерике Могерини, али и других европских званичника зарад реализације заједничких инфрструктурних пројеката, путева и железнице.
"То су кључна питања за Србију", рекао је Вучић и додао да је политичка и економска стабилност за Србију најзначајнија, те да ћемо зато такву политику и водити.
Србија, додао је, не жели да буде терет Европској унији, већ жели да буде део породице европских народа и тако ћемо се "понашати и убудуће".
Вучић је рекао да Србија припада породици европских народа и да ће се понашати одговорно и озбиљно.
"Не желимо да будемо терет ЕУ, већ поносна чланица ЕУ", рекао је Вучић и захвалио Могерини и њеном тиму на подршци који пружају Србији.
"Ако неко мисли својим тешким радом да дође до чланства у ЕУ, онда је то Србија. Ми све што морамо да урадимо, морамо да постигнемо тежим путем и великим и озбиљним радом", додао је он.
Приоритет отварања поглавља зависи од заједничког рада
Могерини је изјавила да је у "колоквијалном разговору" јуче са студентима у Приштини поменула две стране и да је истакла да пет држава ЕУ није признало независност Косова.
Могерини је на питање новинара у вези с њеном изјавом о томе да Србија и Косово разговарају као две суверене државе, рекла да је имала искрену "колоквијалну размену" са тамошњим студентима, да је поменула две стране у преговорима али да није на ЕУ да дефинише стране.
Навела је, међутим, да је истовремено експилицитно рекла, а сто су медији углавном пречули, да постоји пет држава чланица ЕУ које нису признале независност Косова, што је, додала је, одговор на постављено питање.
Она је рекла и да је данас о томе разговарала са саговорницима али да је ово прилика да још једном то понови.
Могерини је навела да је приоритет отварање поглавља и навела да то зависи од заједничког рада.
Разумем однос Србије са Русијом, не видим препреке ка ЕУ
Могерини је изјавила да Брисел јако добро разуме историјске, економске, културне везе Србије са Русијом, али да је на данашњим састанцима било речи и о даљем усклађивању српске спољне политике са политком Уније.
"Увек кажем да историју и географију не мењате. Било наивно то не узети у обзир у политичким односима држава чланица ЕУ и земља кандидата. Али, разговарали смо и о потреби да се настави са усклађивањем спољне политике Србије", рекла је Могерини на конференцији за новинаре.
На питање новинара да ли ће односи Србије и Русије бити препрека на путу наше земље ка чланству у ЕУ, она је одговорила:
"Не видим препреке на путу. Наш заједнички циљ је отварање поглавља ове године и фокусирала бих се на кораке које би требало предузети у том циљу, без помињања препрека."