Вучић угостио дипломатски кор на берби грожђа у Смедереву
СМЕДЕРЕВО - Представници дипломатског кора боравили су у Смедереву, где су као гости премијера Србије Александра Вучића, отворили бербу грожђа у оквиру традиционалне манифестације "Смедеревски дани".
Премијер је у смедеревској вили "Златни брег", летњиковцу српске владарске династије Обреновић, угостио око 20 амбасадора у Србији, који су са породицама имали прилику да отворе бербу грожђа у познатом "Краљевом винограду".
Вучић је рекао да смо данас показали нашим иностраним гостима прелепу Србију, као и то да имамо добро грожђе, добра вина и добре винарије.
Смедерево може да, поред индустријске, буде и једна од туристичких престоница Србија, рекао је Вучић и додао да су у Смедереву данас две винарије представиле своја вина која су врло добра.
"Верујем да ће они који су направили и у техничком смислу унапредили своје винарије у будућности зарађивати више", рекао је Вучић.
Обраћајући се амбасадорима на почетку манифестације, Вучић је рекао да је ово прилика за њих и да се упознају са српском историјом и Милошем Обреновићем, за кога је рекао да је највећи српски лидер и заправо оснивач модерне Србије.
"Био је велики визионар и веома паметан, а сви после њега су само наставили са развојем његових идеја", рекао је премијер.
Пожелевши представницима дипломатског кора да уживају у берби и добром вину, он је указао да је Смедерево веома добар регион за вино, да има добре винарије и да се нада да ће их бити све више.
Истовремено, он је позвао амбасадоре да оно што виде и доживе данас у Смедереву, пренесу својим грађанима, како би их подстакли да посећују Србији.
Госте су дочекале девојке у белом, са венчићима у коси, које су им асистирале у берби грожђа, а амбасадори су убрали прве гроздове од којих ће смедеревска винарија ове године, прозводити "пиће богова".
Амерички амбасадор Мајкл Кирби, који је у Смедерево дошао са супругом, рекао је да ово није први пут да присуствује берби грожђа у Србији, али исто тако ни први пут да пије српско вино.
"Нека ваша вина су заиста добра, свиђа ми се што производите неке француске сорте, али такође и српске. И једна и друга су добра, али јасно је да су српске сорте јединствене", рекао је Кирби.
Италијанском амбасадору Ђузепеу Манцу ово такође није прва берба грожђа у Србији, али, како и сам каже, без обзира на то, као Италијан је веома добро упознат са винима.
"Ове винограде сам већ посетио пре неколико месеци, када смо отварали италијанску фирму у близини. Ово је прелепо", нагласио је Манцо.
Он је рекао да, када су у питању вина и винарије, Италија и Србија сасвим сигурно могу заједно да раде и додао да је у припреми водич о винима Србије који ће, нада се, бити припремљен током следеће године.
Упитан како му се свиђа грожђе, Манцо је рекао да је, судећи по његовом укусу, савршено: "На добром сте путу, не само ка Европи, већ и када је у питању вино", рекао је Манцо.
Он је на питање да ли преферира црно или бело вино, одговорио: "Ок, вино је црвено. Увек. Али, ок, могу да прихватим и бело вино".
Амбасадор Белорусије у Србији Владимир Чушев први пут је у виноградима у Смедереву, и истиче да ужива у добром друштву дипломата и премијера Србије, који је велики пријатељ Белорусије.
Истичући да му се свиђају вина, он је истакао да Белорусија вино не производи, већ само вотку, а упитан да ли ће препоручити извоз српског вина у Белорусије, он је рекао да извоз већ постоји када је реч о прехрамбеној индустрији, а да је дошло време да и вино, смедеревско подручје и цела Србија буду представљени у Белорусији.
"Ово је прави празник за представнике дипломатског кора, овде је много амбасадора наших пријатеља. Србија да је добар пример за рад са дипломатским кором, гостољубива је, овде има много туристичких могућности, а то ћемо искористит, јер сада постоји директан лет Минск - Београд", рекао је Чушев.
Амбасадори су потом угошћени на коктелу у дворишту виле "Златни брег", коју је 1829. године кнез Милош Обреновић купио заједно са виноградом.
На потези где се налази вила, вино су производили још Римљани, а винограде обнавља Милош Обреновић.
У вили је данас изложена поставка Историјског музеја и Музеја примењене уметности у Београду.
По завршетку Другог светског рата, вила и виногради постали су државна својина и резиденцијални објекат Владе Србије, који је од ове године уз подршку Владе и премијера, како је речено на манифестацији, отворен за посетиоце.