Вулин: Свако насиље над децом ожиљак је који не зараста
БЕОГРАД - Србија је учинила позитивне промене у заштити права детета, али је потребно радити на решавању проблема деца која су изложена искоришћавању, злоупотребама и дискриминацији, речено је у Скупштини Србије поводом 25 година од усвајања конвенције УН о правима детета и решавању проблема деце улице.
Председница парламента Маја Гојковић је на отварању скупа истакла да се нада да ће се Влада Србије и ресорна министарства ангажовати на изради национале стратегије о поступању са децом чији се живот или рад догађа на улици.
Гојковић је поручила да треба сагледати могућности за измену закона који би још боље дефинисали правну видљивост деце улице, као што су измене Закона о комуналној полицији, Закона о социјално заштити, Закона о прекршајима, Закона о путним исправама, како би деца улице имала могућност да добију адекватнију заштиту.
Министар рада, запошљавања борачка и социјална питања Александар Вулин рекао је да је свако насиље над децом ожиљак који не зараста и да не може да прође некажњено и не сме да се понови. Он је рекао да је Министарство рада препознало потребу да се одговори на проблен деце улице, да се формирају радна тела широм Србије и да је недавно покренут рад Савета за права детета.
Како је навео до сада је формирано 45 таквих тимова, али да нема места задовољству док се не фиормира свих 163 тимова широм Србије. Наводећи прве резултате тимова, Вулин је рекао да је 60 малишана склоњено са улице, да се неки од њих додељени хранитељима, а неки смештени у институције, као и да су против неких родитеља поднете кривичне и прекршајне пријаве, а да су некима деца и одузета.
Он је додао да међу њима има и деце за које се не зна ко су, како се зову и одакле долазе.
Вулин је казао да га "облије осећај стида" када добије податке о броју злостављене деце и истакао да су деца улице жртве, а не починиоци и да нико није кривично одговарао за организовање просјачења деце.
Он је најавио промену породичног закона којим би се забранило физичко кажњавање деце, као и измену закона о социјалној заштити и закона о финансијској подршци родитеља. "То што је дете нечије не значи да је његово власништво, не можете га тући и пребити зато што је ваше", рекао је Вулин.
Он је рекао да је срећан када добије добар предлог за усвајање деце, наводећи да је прошле године било 154 усвојења и да се нада ће до краја ове године тај број прећи 180, а да ће 2015. године више од 250 деце бити збринуто на тај начин, јер је обавеза и државе и друштва да им се обезбеди добар живот.
Он је рекао да они који организују децу за просјачење мора да буде јасно да је то злочин који ће бити сурово кажњен.
Јоланда Сан Хосе из делегације ЕУ у Србији рекла је да ЕУ посебну пажну посвећује праву детета и да се унија обавезала да штити сва права детета имајући у виду интерес деце. Она је навела да кроз процес приступања ЕУ, Европска комисија прати ситуацију о заштити права детета у земљама кандидатима и то кроз поглавља 23 и 25.
"Србија је учинила одређене напоре у најновијем извештају Европске комисије говори се о раду Савета за права детета, али су и даље деца у Србији дискриминисана, посебно ромска деца која се суочавају са проблемом приступа образовању и здравственом систему", рекла је Сан Хосе.
Она је истакла да су деца улице најосетљивија категорија, јер се суочавају са неједнаким шансама, због њихове искључености из друштва.
Директор УНИЦЕФ-а у Србији Мишел Сен - Ло рекао је да је Србија успела да преведе велики број одредби Конвенције УН о правима детета у области социјалне политике, образовања и здравља наводећи да у србији има 17,6 одсто деце од укупног броја становника.
Он је рекао да је рад деце на улици експлоатација, облик занемаривања, наводећи посебно ромску децу, он је навео да је морталитет беба код Рома дупло већи од просека у Србији, који износи девет одсто, само шест одсто ромске деце похађа школу, од којих 64 одсто заврши основну школу, а 22 одсто средњу школу.
Погледајте и:
Вулин: Покажимо бригу за злостављану децу!
ЈЕЗИВО: Злостављали бебу, поломили јој руку и бутну кост?!
СТРАШНО: За злостављање деце у Београду готово једна пријава дневно