YUCOM: Притвор у Србији - неједнака пракса
БЕОГРАД - Комитет правника за људска права (YUCOM) оценио је да у Србији постоји неједнака пракса када је у питању притвор, те да се у неким случајевима укида пре времена на које је одређен, а у другим користи у дугом периоду, чиме више одговара казни, него мери обезбеђења.
YUCOM је то саопштио поводом одлуке о укидању притвора које је Ванрасправно кривично веће Основног суда у Ваљеву донело 12. јула, а којом је укинут притвор до 30 дана четворици осумњичених за напад на активисткиње "Жена у црном" приликом обележавања годишњице злочина у Сребреници.
Како је саопштено, лица којима је укинут притвор, осумњичени су за кривична дело напад на службено лице у обављању службене дужности и за насилничко понашање."Сматрамо да се овакви инциденти не могу посматрати као изоловани, већ им се мора дати појачана пажња свих државних органа и морају наићи на јаку осуду свих надлежних органа. Ћутање није прихватљиво", оцењује се у саопштењу.
Из YUCOM-a наводе да се притвор одређује из низа јасно одређених разлога, између осталог и као мера која има за циљ и спречавање понављања кривичног дела и довршавање започетог.
Из те организације наводе и да "желе да верују да одлука о укидању притвора није показатељ да се подржава бруталност и напад којем су биле изложене Жене у црном".