ОВО ЈЕ ПАКАО ЗА ИМИГРАНТЕ: Спавају у фармеркама да их теже силују (ВИДЕО)
У анонимним интервјуима, људи избегли на Науру говоре о страху и очају који осећају налазећи се у овој малој острвској земљи.
Науру има само 10.000 становника и по броју становника је на трећем месту најмањих земаља на свету. Исто је и са површином, мањи су само Монако и Ватикан. Острво се налази усред Тихог океана и данас је тамошња економија на издисају. Током XX века једини већи приход била је експлоатација фосфата од фосилизованог птичјег измета, али га данас готово нема.
А од Кине - 130 милиона долара
Све до 1971. у УН је као стални члан Савета безбедности био Тајван (званично име Република Кина), јер је Народна Република Кина била идеолошки такмац Западу, а и уобличила се касније. Науру је до тада признавала само ово острво, али не и Пекинг. Онда су 2002. успоставили односе са Пекингом у замену за 130 милиона долара, али је зато Тајван прекинуо односе са Јареном (престоница Науруа). Нешто касније су се вратили на старо и "помирили" са Тајпејом, али су зато прекинули са Пекингом.
Како би попунили касу, властодршћи ове мале земље баве се признањем држава у замену за паре. Тако барем каже незванична прича. Најрадије (уједно и једине) које би да плате јесу земље које имају проблем са установљењем међународног легитимитета.
За новац су признали постојање непризнате Западне Сахаре. На исти начин су поступили са Абхазијом, коју поред њих признају само Русија, Никарагва и Венецуела.
За нас су занимљиви јер су у априлу 2008. године признали самосталност Косова и Метохије.
Према изблеглицама - презир
Од маја 2014. године 400 људи је покушало да илегално започне живот у Аустралији. Ухваћени су и смештени на Науру, са којим Канбера има договор о привременом смештају нелегалних миграната.
Смештени су у кампове у којима једва имају основне потрепштине. Становници Науруа су затворени и одбојни према њима, а шаљу им и отворене показе нетрпељивости, што код избеглица изазива очај и депресију. Неки од илегалаца је лече пилулама док чекају коначну одлуку Аустралије.
Петогодишња виза за боравак на Науру ће истећи, а улазак у Аустралију им по свој прилици неће бити дозвољен јер Канбера више не прима азиланте који дођу бродом.
Скоро су одржали протест због нехуманих услова у којима их држе.
Имаш рак? Шта нас брига (имена су промењена како их не би шиканирали на острву)
Власти Науруа забрањују страним новинарима да причају са азилантима, па су новинари из Велике Британије морали да се преруше не би ли успели да прозборе коју са избеглима из многих земаља Азије, од Ирана до Индонезије.
Очај и само очај
Брачни пар из Ирана прича да сваки дан размишљају о самоубиству јер степен тескобе не могу да издрже.
"(Жена и ја) Више ни не причамо, само седимо као духови. Када ми је отац говорио да не идем у Аустралију јер ме неће нико поштовати и да су људска права само прича, нисам му веровао.
Рекао сам му да не зна. Погрешио сам.
Амине је побегла из Ирана са мужем, зато што је он био противан политици Техерана и јер није шиит, као већина. Задобила је рак дојке. Препоруци лекара да је из Бризбејна (у Аустралији) не шаљу на Науру јер су услови за живот лоши је игнорисана. Сиромашан смештај, лоша хигијена у њему, недостатак основних услова умногоме су разорили њен однос са мужем, па се она сада гони мишљу о самоубиству.
"Без лекова ми је ужасно. Не знам шта ћу са собом, не могу да поднесем ни најмањи бол", каже Амине.
Спавају у фармеркама да би их теже силовали
Ова девојка је избегла из Сомалије, једне од веома сиромашних афричких земаља. Смештена је у камп у коме нема мушкараца који би их штитили. Зато су сексуални напади на њих веома чести.
"У замену за ципеле, комад одеће или неку другу потрепштину радници у центру и из обезбеђења траже противуслугу. У сексу. Исто тако, када идем до продавнице, нијередак случај када ме пролазници повлаче и покушавају да ме зграбе и силују", рекла је Сомалијка.
Њена сународница Аниса каже да спава у фармеркама како напасници ноћу не би могли да је оскрнаве. За свакодневну тортуру оне криве и компанију "Вилсон" из Аустралије која обезбеђује центар у коме су.
"Литар воде нам наплаћују 2 до 3 долара, а овде је 30 степени сваки дан. Социјална надокнада коју добијамо је око 12 долара дневно", говоре оне и о срамним поступцима локалних трговаца.
Ево и како су прошли неки од азиланта након напада локалног становништва.
Погледајте још:
- ЗАПАЊУЈУЋЕ СВЕДОЧАНСТВО: Овај дечак (2) се сећа прошлог живота!
- ОТКРИВЕНО: Највећи донатори Клинтон фондације долазе из - Украјине!
- ХЕРОЈ ДАНА: Урнисао силеџију који је нападао девојку, па га спопали пиштољима (ВИДЕО)
- СТРАХ У ВОЈСЦИ САД: Маринцима саветовано да бришу податке са Фејсбука због спискова ИСИЛ-а