За сваког понешто: Дочек 2015. уз ватромете, протесте и нове рекорде (ФОТО/ВИДЕО)
БЕОГРАД - Нова 2015. дочекана је спектакуларним ватрометима и прославама широм света, од Новог Зеланда и Аустралије, преко Јапана, Кине и Индонезије, до европских земаља И Америке.
У Шангају је прослава, међутим, завршена трагично јер је у огромној гужви коју је изазвала велика група људи, најмање 35 особа страдало, док их је више од 40 повређено. Узрок гужве се још утврђује, али по речима очевидаца људи су похрлили ка купонима који су изгледали као долари које је неко бацао са трећег спрата једне зграде.
Нова година је прво стигла на кирибатска Линијска острва 31. децембра у 11:00 по средњоевропском времену, а на крају стиже у држави Самоа, у Тихом океану 1. јануара у 12:00.
Сиднеј је први од већих градова дочекао Нову годину, традиционалним ватрометом и пиротехничким спектаклима изнад Сиднејског моста и Опере. Дочеку је присуствовало рекордних 1,6 милиона људи, а главни догађај у поноћ по локалном времену било је је осветљење целе луке.
У Европи је славље отворено у Москви спектакуларним ватрометом. Председник Русије Владимир Путин у својој novogodissnjoj поруци рекао је да та земља и САД деле заједничку одговорност за мир у свету.
За Литванију прелазак у 2015. значи и улазак у евро зону, као 19. чланице групе која дели заједничку монету у ЕУ. Суседна Летонија истовремено преузима шестомесечно председавање Унији.
Свечаностима или концертима дочекана је Нова година и у Паризу, Берлину, Барселони, Лондону и другим европским градовима.
Поред традиционалног новогодишњег фестивала, грађани Џакарте одржали су молитву за жртве авионске несреће у Јаванском мору. Градоначелник Сурабаје, одакле је била већина путника авиона који се срушио, забранио је било какву новогодишњу забаву.
На највишој згради на свету, Бурџ Калифи у Дубаију, инсталирано је око 70.000 ЛЕД панела на којима су у поноћ приказиване слике државног вођства уз спектакуларан ватромет.
Припреме за новогодишње славље посматрао је тим из Гинисове књиге рекорда, јер се очекује да буде постигнут рекорд у највећој фасади осветљеној ЛЕД сијалицама. Дубаи је прошле године уписан у Гинисову књигу за највећи ватромет на свету.
Пекинг је централну прославу организовао у Олимпијском парку, како би привукао пажњу на своју кандидатуру за домаћина Зимских олимпијских игара 2022. године.
У будистичким храмовима широм Јапана тачно у поноћ звона су ударила 108 пута како би подсетила људе на 108 грехова и искушења.
Милион људи је на њујоршком Тајмс скверу Нову годину дочекало гледајући традиционално спуштање кристалне кугле уз кишу конфета И песму "Њујорк, Њујорк" Френка Синатре.
У Њујорку, Бостону и још неким америчким градовима последње веће старе године одржани су протести због недавног убиства ненаоружаног црнца, за које је одговоран полицајац ослобођен тужби. Демонстранти нису изазвали веће нереде, нити је било хапшења.
У Багдаду је само у новогодишњој ноћи укинут полицијски час, који је на снази више од 10 година, како би Ирачани 2015. могли да дочекају на улицама престонице. Власти су, ипак, затвориле улице у центру града за саобраћај, из предострожности због могућег бомбашког напада Исламске државе.
Погледајте и: У Новом Саду весела и мирна новогодишња ноћ (ФОТО)
Милионски дочек на Тајмс Скверу уз музичку звезду (ФОТО)
Свет дочекао 2015. уз ватромете! (ВИДЕО)