ЗАКОН ЈЕДНО А ПРАКСА ДРУГО: Да ли нотари пишу искључиво ћирилицом?
Грађани који оверавају изјаве за бивше југословенске републике имају проблема. У Хрватској имају додатне трошкове јер морају да "преведу" писмо
Различити нотари имају различиту праксу: док једни оверавају изјаве грађана писане и ћирилицом и латиницом, други прихватају само оне писане ћирилицом.
Из Јавнобележничке коморе кажу да су обавезни да раде по закону о Јавним бележницима који прописује да се приликом соломнизације (тј. потврђивања исправа којој се даје карактер јавне исправе) раде записи и клаузуле на службеном писму, а то је ћирилица.
"Када радимо јавнобележничке записе обавезни смо да по нашем закону то радимо на ћирилица која је у Србији службено писмо. То није случај код овере исправа и потписа, где се ми не бавимо садржином, и ту дозвољавамо странкама да изаберу писмо које хоће и оверавамо им потписе на писму које су изабрали. Наравно, не можемо оверити нешто што је написано на, рецимо, енглеском језику јер нисмо преводиоци", објашњава за наш портал председник јавнобележничке коморе Миодраг Ђукановић.
На захтев странке документа се издају и на латиници!
Међутим неке јавнобележничке канцеларије прихватају и документа на латиници, што је пракса која је усвојена на основу мишљења професора правног факултета Дејана Ђурђевић аутора књиге Јавнобележничка делатност. То се ради искључиво на захтев странке која жели документ да користи негде у региону где ћирилица није званично писмо. Уколико је јавна исправа намењена за коришћење у Србији она мора бити написана на ћирилици.
Дакле уколико неко од наших грађана жели да неки од оверених докумената искористи, на пример, у Хрватској он ће добити клаузулу написану на ћирилици и мораће да сноси додатне трошкове услуга судског тумача који ће је превести на латинично писмо. Тако каже закон.
Међутим, јефтинија опција му је да потражи јавнобележничку канцеларију која ће, водећи се препоруком господина Ђурђевића, тај документ израдити на латиници и тако му уштедети трошкове судског тумача.
"Ситуација је нешто једноставнија ако су у питању пуномоћја код промета непокретности јер је за њихово коришћење у Хрватској довољна овера потписа, тако да странке немају потребу да раде пуномоћја кроз соломнизацију", каже Ђукановић.