ЖАЛОСНО: Сваки четврти становник Србије не подноси азиланте
БЕОГРАД - Више од половине грађана има потпуно неутралан став према тразиоцима азила који су од почетка године у Србији поднели око 8.500 захтева, речено је данас на конференцији на којој је представљано истраживање јавног мњења ''Stav грађана Србије према тражиоцима азила''.
Резултати истраживања показују да више од половине грађана, 57 одсто, има потпуно неутралан став према тражиоцима азила, а утврђено је и да је у просеку у Србији дупло више грађана који имају негативан однос према тражиоцима азила, 26 одсто, у односу на оне који имају позитиван став, 12 одсто.
Истраживање Високог комесаријата за избеглице Уједињених нација (УНХЦР) које је спроведено ове године показало је и да је велики број грађана уопште нема идеју о томе да Србија има међународне обавезе и да није питање добре воље да помогне тражиоцима азила, као и да највише негативних тонова стиже из Боговође где више од половине грађан који су учествовали у истраживању, према тражиоцима азила гаји умерено негативно или веома негативан став.
Како је наведено у истраживању, чак три четвртине испитаника сматра да држава треба да помогне тражиоцима азила, док испитаници који живе у местима у којима се налазе центри за смештај азиланата сматрају да Србија има довољно својих проблема и не треба да се посебно бави азилантима.
У Србији 88 одсто грађана никада није имало контакт са тражиоцима азила, осам одсто их је видело у пролазу, а само четири одсто анкетираних је имало прилике да неко време проведе са њима.
Истраживање је показало и да је мало оних који су упознати са међународним обавезама које прописују понашање државе према тражиоцима азила и избеглицама уопште па тако испитаници или не знају ништа о међународним обавезама које је Србија преузела или су уверени да одбијање помоћи тражиоцима азила води ка укидању безвизног режима са земљама Европске уније.
Проценат негативно оријентисаних грађана који сматрају да Србија нема никавих обавеза према тразиоцима азила доминира међу испитаницима у Боговођи и Обреновцу.
Тако је у Боговођи, Обреновцу и Бањи Ковиљачи већи број противника отварања центара за азил у њиховој близини показало је истраживање.
Истраживање је показало и да за грађане Србије највећу бригу представља страх за личну и породичну безбедност, 25 одсто, криминал 10 одсто и другачији културни образац и навике осам одсто, а безбедност је убедљиво највећи проблем за Обреновчане.
Сарадница у одељењу за односе са јавношћу УНХЦР Мирјана Миленковски рекла је да је од почетка године око 8.500 људи предало захтев за азил у Србији.
''Од 2008. године када је Србија преузела надложност над системом азила било је 77 регистрованих тражилаца азила. Тај број је сада закључно са септембром дошао до око 8.500 тразилаца азила. То су људи који су ушли у земљу, који су регистровани и који су изразили жељу да поднесу захтев за избеглички статус'', обијаснила је Миленковски , само 8.500 од јануара до септембра.
Прочитајте и: ТУЖНА ИСПОВЕСТ: Продају нас већ са 12 година да будемо робови!
АЛАРМАНТНО: Најезда пацова у Београду!
Указујући да је у задња три месеца сваки пут било више од 1.000 захтева, она је истакла да се очекује да до краја ове године тај просек буде већи од 10.000.
''У Србији је непојмљиво све што је другачије. Немају грађани Србије разумевање за азиланте. Срећнији смо да смо ми само ту, а то је одлика затворених друштава, високог нивоа конформизма, ксенофобије", рекао је Ђорђе Вуковић из Цесида које је спровело истраживање.