КАД ДИКТАТОР СЛУША: Како су покојни отац и деда ''забранили'' Ким Џонг Уну одлазак на параду у Москви
Ким Џонг Ун је одбио да присуствује паради поводом Дана победе над фашизмом у Москви, што је изазвало многа негодовања у Русији. Међутим, руски политичари и стручњаци, сложили су се, да то неће утицати на односе између Русије и Северне Кореје.
Одлука Ким Џонг Уна да не присуствује паради поводом Дана победе у Москви 9. маја, привукла је пажњу целокупне јавности.
''Морао је да погуби пар хиљада људи''
РуНет (руски Интернет портал), био је поплављен саркастичним изјавама и коментарима "Нећу посетити диктатора-Путина".
Постоје такође Твитер профили на којима исмевају севернокорејског политичара "Немам времена... Хитно сам морао да убијем пар хиљада музичара", мислећи на непотврђену вест коју је пренела Инхап агенција, у којој тврде да је Ким Џонг Ун наредио извршење егзекуције четири музичара Националног оркестра Северне Кореје.
Кремљ без коментара
Московски Кремљ, је истовремено одбио да коментарише одлуку. Дмитриј Песков, саветник руског Председника, рекао је новинарима да је лидер Северне Кореје, чија је посета Москви већ била планирана, одлучио да остане у Пјонгјангу. Одлука је донесена дипломатским каналима.
Када је Песков упитан имају ли Путин и Ким Џонг Ун намеру да се сусретну, изјавио је како за сада нема конкретних договора.
Кремљ је демантовао наводе како су Москви упућене критике да је Ким Џонг Ун непожељан у Русији.
Другачија историја: Водећи агресор Јапан, а не немачка, главна арена Азија, а не Европа
У интервјуу са Константином Кудолејом, професором међународних односа на Универзитету у Санкт Петерсбургу, сазнаје се листа разлога због којих је Северна Кореја изостала са Дана победе у Москви.
Следећи пример свога оца и деде, Ким Џонг Ун, је можда одлучио да настави традицију „неприсуствовања“ на међународним догађајима, где он није водећа личност.
"Са становишта Северне Кореје, главна арена дешавања у Другом светском рату није била Европа, већ Азија“, такође се мисли да је водећи агресор био Јапан, а не Немачка.
Он наставља да говори о томе како су односи ове две државе више тактични, него стратегијски. Такође, Северна Кореја тежи помирењу са Вашингтоном, а присуствовање Паради никако не би помогло. Овај поступак никако неће утицати на билатералне споразуме између Кореје и Русије, биће то само „пролазна епизода“ у односима Русија-Кореја, сматрају политички аналитичари, наводи RBTH Азија.