ЗАШТИТА ЗА НЕПУШАЧЕ: Забрана пушења у кафићима, ресторанима...
Поводом Националног дана без дуванског дима, представници домаћих здравствених установа указују на алармантне броје о броју пушача у Србији.
Са 35 посто људи који конзумирају дуванске производе, Србија је и даље у самом врху међу европским земљама, што није податак за понос.
Од преостале популације, огромна већина, тј. 55 одсто Срба је изложено дуванском диму својих рођака и познаника, пре свега у затвореном простору. Од броја људи који су изложени дуванском диму оних који пуше, 61 одсто њих је "погођено" у затвореном радном простору.
Велики број тзв. пасивних пушача су деца; 63,4 одсто су ученици који су изложени диму у домовима , каже Драган Илић, директор Института за јавно здравље Србије "Др Милан Батут".
Председавајућа Комисије за превенцију употребу дувана Срмена Крстев предлаже да се уведе забрана пушења у сваком затвореном простору, па чак и у угоститељским објектима. По њој, 84 одсто земаља Европе је увело такву забрану, па може и Србија, упркос отпора дуванске индустрије која сматра да ће јој опасти приходи, али и приходи угоститеља.