ЗАШТИТИТЕ СЕБЕ И СВОЈУ ДЕЦУ: Ево како да се потпуно БЕСПЛАТНО осигурате ОД ОВЕ СМРТОНОСНЕ БОЛЕСТИ
Србија се по броју умирања од рака грлића материце налази на другом месту у Европи.
Министарство здравља Републике Србије и Институт за јавно здравље "Милан Јовановић Батут" најавили су данас отпочињање пилот пројекта ХПВ имунизације у Србији, у циљу превенције канцера грлића материце. Вакцинација ће бити омогућена у окрузима и општинама које су имале висок одзив на организовани скрининг и у окрузима у којима је забележена висока стопа обољевања од болести изазваних ХПВ инфекцијом – овде спадају београдске општине Нови Београд, Палилула, Вождовац и Савски венац, као и Браничевски, Севернобанатски и Шумадијски округ.
На конференцији за медије која је овим поводом одржана у Клиници за гинекологију и акушерство Клиничког центра Србије истакнуто је да је омогућавање доступности ХПВ вакцине један од јавно здравствених приоритета, имајући у виду да рак грлића материце и остала обољења изазазваних ХПВ представљају озбиљан јавно-здравствени проблем у Републици Србији.
Према подацима Регистра за рак Института за јавно здравље Србије, сваке године се у просеку региструју 1244 новооболеле жене од рака грлића материце. Сваке године око 500 жена изгуби живот као последица овог тешког обољења, за које се са сигурношћу зна да припада групи најпревентабилнијих.
Поразна статистика
На основу процена Међународне агенције за истраживање рака (ИАРЦ) и Европске мреже регистара за рак (ЕНЦР), наша земља се по умирању од ове врсте карцинома код жена налази на другом месту у Европи, а на четвртом по броју новооболелих сваке године.
Министар здравља у Влади Републике Србије, ass. др Златибор Лончар, истакао је да се Министарство здравља препознајући велико оптерећење друштва у Србији овим обољењем, а у сарадњи са Институтом за јавно здравље и уз подршку НВО Родитељ, одлучило да покрене овај пилот пројекат унапређења превенције обољења изазваних ХПВ.
Бесплатна вакцинација у најугроженијим окрузима
Директор Института за јавно здравље Србије "Милан Јовановић Батут", доц. др Драган Илић, истакао је да ће пилот пројекат омогућити доступност ХПВ вакцине свим заинтересованим грађанима у четири округа које ће пројекат обухватити.
- Овим пројектом ХПВ вакцина ће бити омогућена у окрузима у којима је забележена висока стопа обољевања од болести изазваних ХПВ инфекцијом – Браничевски, Севернобанатски, Шумадијски и четири општине у Београдском округу. Пројекат ће обухватити и едукацију путем јавних трибина о значају примарне превенције, у школама или у организацији локалних самоуправа, путем којих ће родитељи бити у прилици да добију све информације о ХПВ обољењима и процесу ХПВ имунизације своје деце - закључио је Илић.
- Наш план је да за почетак у наведеним окрузима омогућимо свим заинтересованим родитељима да бесплатно и на добровољној бази вакцинишу своју децу и на време значајно умање ризик од развоја ових озбиљних обољења. Овај вид вакцинације увелико се примењује у већини земаља Европске уније, укључујући и нама суседне Македонију, Бугарску, Хрватску и Мађарску, где даје одличне резултате.
За спровођење пројекта обезбеђено је путем донације 2.000 доза ХПВ вакцине, и на основу успешности имунизације у овим окрузима Министарство здравља и Институт за јавно здравље ће ове године учинити све неопходне кораке у циљу даљег унапређења ХПВ превенције и пуне доступности имунизације - закључио је министар Лончар.
Директор Клинике за гинекологију и акушерство КЦС, проф. др Александар Стефановић, истакао је да је ХПВ имунизација неопходна у земљама попут Србије где је учесталост ХПВ инфекције висока, а обухват превентивним прегледима низак.
- Касно откривање карцинома грлића материце неизбежно доводи до дуготрајног и компликованог лечења са крајње неизвесним исходом. Стога је вакцина најбољи метод превенције ХПВ инфекције, где су превентивни прегледи и имунизација комплементарно најефикаснији начин за успешну борву против последичних обољења - рекао је Стефановић.
Подизање свести је кључно за успешност имунизације
Драгана Соћанин, председница удружења Родитељ, посебно је нагласила неопходност унапређења јавне свести о могућности и значају превенције карцинома грлића материце.
- Подизање свести грађана, жена и посебно родитеља о значају и могућностима превенције ове болести, јесте кључно за успешност имунизације. На томе смо ове године заиста доста урадили, али сада морамо, сви заједно, још више, још јаче и без престанка да радимо. У интересу свих жена Србије, у интересу наше деце - закључила је Соћанин.
На крају конференције за медије, Министарство здравља и Институт за јавно здравље Србије позвали су родитеље из наведених округа да се информишу о ХПВ имунизацији код изабраних педијатара и искористе могућност бесплатне вакцинације у циљу заштите своје деце од ових опаких болести.