ЗАШТО БИ БАШ СРБИ ТРЕБАЛО ДА ТУГУЈУ ЗБОГ НИЦЕ: Оно што је тај град урадио за нашу ратну сирочад се не заборавља
Прво, зато што су страдали недужни људи, у суштини, то је довољно и ништа више од тога није.
Али, имамо и други, додатни разлог: требало би посебно да тугујемо због онога што су Французи, посебно они из Нице, учинили за српску ратну сирочад током Великог рата.
СВЕТСКИ МЕДИЈИ БРУЈЕ О ЗЛОЧИНУ: "Српски педофил позира на журци, са девојчицом коју је убио!" (ФОТО)
ЈЕЗИВИ ДЕТАЉИ ИЗ ЖИВОТА КРВНИКА ИЗ НИЦЕ! Ево зашто га ни муслимани нису волели (ФОТО)
Свет је потресла вест да је синоћ у Ници извршен терористички напад на главној градској променади, током прославе Дана Бастиље. Полудели исламиста камионом је улетео у масу која се шетала, усмртио најмање 84 људи а повредио више од сто. Међу погинулима и повређенима је највише деце, по неким информацијама чак 54.
Зашто би Срби данас посебно требало да тугују због овог злочина? Прво, зато што су страдали недужни људи; у суштини, то је довољно и ништа више од тога није потребно. Али, имамо идруги, додатни разлог: требало би посебно да тугујемо због онога што су Французи а посебно они са Азурне обале а посебно они из Нице, учинили за српску ратну сирочад током Великог рата.
ЈЕЗИВ СНИМАК! Овако је терориста камионом ГАЗИО људе у Ници (УЗНЕМИРУЈУЋЕ)
Наиме, Влада Краљевине Србије се почетком Првог светског рата суочавала са великим проблемом збрињавања деце која су у ратном вихору изгубила родитеље, све док у Младеновац – који је био зборно место тих малишана – није стигла жена у америчкој униформи са шајкачом на глави.
Даринка Грујић, како се звала ова наша заборављена хероина, Американка српског порекла, неколико месеци раније организовала је у Њујорку добротворну забаву која је имала за циљ да прикупи нешто новца како би се помогло Србији која пати и страда.Њу је одлучио да походи и индустријалац Џон Фротингем, који се још од раније интересовао за наш народ и који јој је, на њено велико изненађење, дао чек на 10.000 долара, што је тада била велика сума, за слање болнице. Предложио јој је да оде у Србију и да види где је највише помоћ потребна, а он ће се побринути за све остало.
Након ове поменуте посете Младеновцу, након што је схватила коме је помоћ најпотребнија, вратила се у САД, поднела извештај Џону Фротингему, донела одликовање које му је послао краљ и предложила да се оснује дом ратне сирочади.Овај је то одушевљено прихватио, одрешио кесу до краја, укључио у причу и друге америчке индустријалце као што је био њујоршки трговац текстилом, Кларк, а Грујићева је крајем августа 1915. кренула пут Солуна, сада као управница “Дома ратне сирочади Џона Фротингема”.
ОВО ЈЕ ЛИЦЕ ЗЛА КОЈЕ ЈЕ ЗАВИЛО НИЦУ У ЦРНО! Објављене прве фотографије возача КАМИОНА СМРТИ! (ФОТО)
У Младеновцу је покупила децу и кренула пут Скопља возом, који су Бугари напали у току ноћи, али срећом нико није страдао. После много перипетија и великих опасности, преко повратказа Митровицу па за Битољ и Ђевђелију, деца, сада обучена у униформе америчких младих извиђача али са српским шајкачама, стигли су у Солун. Бесна на бездушне чиновнике које је болела брига и за децу и за све остало, проваљује у стан нашег конзула и у њега смешта малишане. Конзул јој касније на томе честита.
Афтер Нице terrorist killed 84 another 50 лие 'between лифе анд death' https://t.co/peXuWrNxdw pic.twitter.com/wLba3FW6oR— Daily Mirror (@DailyMirror) July 15, 2016
Разапињу шаторе које је донела из САД, данима не спава, ножевима јој скидају ципеле са отеклих ногу. Српски војници јој говоре: “Ти, па Бог!”.
Ускоро крећу пут Пиреја бродом, јер Немци почињу да бомбардују град. Атинска лука их дочекује на величанствен начин, а њени извештаји Џону Фротингему излазе у америчкој штампи.
Када је он обавештава да је почео са организацијом “Савезничког базара” где ће све земље које ратују против Централних сила представити своје рукотворине, она пакује седморо српске дечице на брод, у нашој народној ношњи, и води их за Њујорк.
ЖЕСТОКА ПАНИКА У НИЦИ! Хитно евакуисан аеродром! (ВИДЕО)
Америка у сузама дочекује нашу малу делегацију. Почињу да је зову Мама Грујић, а Фротингем, ваљда да не би своје име истицао, мења назив дома у “Српско-американски дечји дом” и натраг за Даринком шаље и товар хране и седам вагона одеће.По повратку у Грчку, одмах се укрцавају на брод за Француску, али то сазнају тек накнадно; тајна је чувана због шпијуна и могућег напада немачких подморница. Капетан пушта веселу децу да вршљају по броду.
Средином децембра 1916. године стижу у Тулон, град између Марсеја и Кана, који се цео целцијати окупио у луци да би дочекао “децу мученике”, како их је звала француска штампа.Мама Грујић у потрази за смештајем налеће у Ници истог дана на “Хотел Алхамбру”, који јој је деловао празно.
ХРВАТ О МАСАКРУ У НИЦИ! Срећа па су убили терористу, није стигао до стадиона где је било нас много!
- – Све је спремно за дочек деце – рекао јој је власник хотела.
- – Како за дочек, откуд сте знали да долазимо?! – била је збуњена Грујићева.
- – Јуче смо сазнали да стижете и одмах смо због вас испразнили хотел.
Децу аутомобилима пребацују у ово монденско летовалиште, а они који нису могли да стану у хотел под своје окриље узима крем друштва Азурне обале.
Сви скупа славе Светог Саву, а процесији током прославе Врбица - за коју су деци одела послали дародавци из Париза - прикључује се дословно цео град.
Французи ће чувати нашу децу све до пробоја Солунског фронта и повратка наше војске у отаџбину, након чега је дошло време да се наши малишани опросте од своје друге домовине, Француске, која их је тако брижно примила, и да се врате у Србију.
АМИНА ЈЕ ПРЕЖИВЕЛА СТРАВИЧАН НАПАД: Да вам испричам шта сам видела у Ници! (ВИДЕО)
Преко Дубровника, заједно са легендарном Мамом Грујић стигли су у престоницу па потом у Сремску Каменицу где су се сместили у дворац мађарског грофа Карачоњија.