Зашто добри пси постају ''лоши''?
Најновије истраживање Универзитета у Бристолу каже да агресивно понашање пса нема никакве везе са расом.
Истраживање је показало да постоји мала веза између расе пса и врсте агресије, али то свакако не значи да су одређене расе више или мање агресивне. Срж проблема агресивности треба тражити у бившим и садашњим власницима пса!
Цезар Милан, најпознатији шаптач псима, једном приликом изјавио је да је неправда, која се већ деценијама наноси пит буловима, једнака геноциду.
Псима не треба судити на основу њихове расе, већ према "историји власника", односно ко је о њима бринуо.
Грешке које доброг пса претварају у лошег су:
Злостављање од стране власника
Најчешћи разлог због којег пси постају агресивни је намерно, константно физичко злостављање од стране власника. Као и велики број животиња, пас реагује или узвраћањем или покушава да побегне од нападача. Наравно, пас је у већини случајева везан па му је бежање онемогућено, зато узвраћа агресијом, пише портал zivotinje.rs.
Уколико се чувар пса често понаша насилно, пас може да научи да су сви људи насилни и да од свих мора да се брани.
Недостатак ветеринарске неге
Пси не могу да се пожале када их нешто боли, па се може десити да почну да се понашају агресивно. Могу да нападну недужну особу или другу животињу, иако оне нису узрок бола. Пас то једноставно не разуме.
Уколико је пас до тада био миран и питом, најбоље је одвести га ветеринару, јер прави проблем, односно бол, не може бити очигледан.
Пас не вежба довољно
Активност је најбоља посластица коју можете дати псу! Власници често услед пуно обавеза заборављају колико је псима важно да се „изморе“. Цезар Милан тврди да вежба сагорева агресивну енергију и чини псећи ум спокојним.
Уколико власник занемарује одласке у шетњу не би требало да се чуди уколико љубимац постане нешто агресивнији.
Стресна обука
Поједини дресери форсирају обуку уз технике које могу повредити пса и изазвати његову агресивну реакцију. Обука не сме бити стресна за пса, па се мора искључити сваки облик насиља, батина или застрашивања.
Будите опрезни коме поклањате поверење када је у питању дресура вашег пса, кажу на порталу zivotinje.rs
Стереотипи о расама
Расе које прате предрасуде о агресивности углавном и сами власници, третирају као агресивне. Они људи који у друштву желе да се представе као „опасни“ набавиће пит була како би оставили такав утисак на околину. Нажалост, без додатног информисања третираће га на начин који у псу генерише агресију.