Зашто су Немци почели да радницима наплаћују коришћење прибора за јело
Немачки послодавци стално изналазе креативне начине како би избегли исплату нових минималаца у Немачкој, што изазива све већи бес синдиката.
Од наплаћивања коришћења ножева на радном месту, до давања разних компензација запосленима у кланицама, попут ваучера за соларијуме, немачки послодавци стално изналазе креативне начине како би избегли исплату нових минималаца у Немачкој, што изазива све већи бес синдиката.
Влада немачке канцеларке Ангеле Меркел је ове године, први пут, увела у Немачкој општу минималну зараду од 8,50 евра по сату. Овај закон је, како преноси Ројтерс, био идеја Социјалдемократске странке (СПД), која га је "прогурала" као услов за придруживање коалицији Меркелове у 2013. години.
Немачка странка СПД је тврдила да је увођење минималне зараде неопходно јер је у протеклој деценији дошло до снажног повећања броја радних места са ниским примањима, као и да би од тог закона 3,7 милиона људи могло имати користи.
Међутим, у месецима који су уследили након ступања на снагу овог закона, постало је јасно да се велики број радника не враћа кући са већим платама.
Наиме, из немачког трговинског синдиката NGG кажу да дневно приме око 400 позива од људи који се жале на своје послодавце, тврдећи да послодавци на различите начине заобилазе овај закон.
"Можемо уочити широк спектар креативности послодаваца који настоје да заобиђу исплату минималних плата", изјавио је Буркхард Зиберт из NGG-a.
Према његовим речима, радници више нису плаћени за прековремени рад, док се другима наплаћује за пиће и гардеробу коју морају да носе на радном месту.
Немачка министарка за рад, Андреа Налес, признала је да постоје проблеми са имплементацијом овог закона, али је навела да још није чула притужбе због којих би закон можда требало да буде мењан.
Како даље наводи Ројтерс, месари у Немачкој су се жалили да морају да плате провизију у вредности до 100 евра месечно како би користили ножеве који су им потребни за сечење меса ,док пекари, са друге стране, тврде да им послодавци често дају пецива и хлеб уместо готовине.
Прочитајте и: