Зауставимо дигитално насиље!
Омладинска организација Центар Е8 покреће кампању под слоганом "ЦТРЛ+С" чији је циљ едукација и превенција дигиталног насиља међу младима, а у оквиру обележавања 12. августа, Светског дана младих.
Кампања ће се, у оквиру програма "Превенција родно заснованог насиља у локалним заједницама - Мењај правила" спроводити у 10 градова Србије кроз едукативне садржаје у директном раду са младима и путем активности које ће се одвијати на Интернету. Упоредно са тим, лансираће се видео клипови у којима учествују познате личности и појединци који су активни и запажени на интернету. Они ће у клиповима поделити са аудиторијумом негативна искуства, али и конструктивне савете у циљу развоја свести о последицама које речи и дела на интернету имају.
Извршни директор Центра Е8, Војислав Арсић казао је на конференцији за новинаре да је важно да се Светски дан младих искористи како би се посветила пажња темама које су релевантне за младе, а ове године је то питање безбедности на интернету. Према његовим речима, дигитално насиље није нешто ново што се дешава у друшву, и његова основа је класично насиље, а нови дигитални канали комуникације младима олакшавају да спроводе насилне идеје. Арсић је додао и да је циљ кампање да млади, али и други у њиховом окружењу, разумеју интернет а не да игноришу проблеме.
Шеф одсека за међународну сарадњу и комитета за борбу против говора мржње на интернету Министарства омладине и спорта, Александра Митровић, истакла је да борба против дигиталног насиља није жеља, него потреба. Према њеним речима, гашењем компјутера не нестаје оно што је учињено и зато млади морају да сносе последице за све што учине, како у виртуелном, тако и у реалном свету.
Министарство ће у новој националној Стратегији за младе 2015 - 2025, која је у процесу израде, питање безбедности младих препознати као један од приоритета, пре свега безбедност у саобраћају, породичном окружењу, школи, али и на интернету.
Директор УНИЦЕФ-а у Србији, Мишел Сен-Ло, поручио је да је прослава Дана младих само подсетник да развој није потпун без социјалне инклузије младих, као и да је потребно да сви имају иста права. Према његовим речима, влада и друштво се морају потрудити да млади воде испуњен и здрав живот без изолације. Модерне технологије су важне, јер обезбеђују широк спектар могућности за развој, али не треба превидети ризик који их прати а који је потребно превазићи, додао је Сен-Ло.