Завршена расправа о привредним законима, сутра о медијским
БЕОГРАД - Посланици Скупштине Србије почеће сутра претрес три медијска закона која као главну новину доносе излазак државе из власништва у медијима закључно са јулом 2015. године, обезбеђивање транспарентности власничке структуре, дефинисање јавног интереса и заштиту медијског плурализма.
Претходно, скупштина је завршила расправу о три предлозена закона из области привреде - о стечају, изменама и допунама Закона о приатизацији и о изменама и допунама Закона о поступку регистрације у Агенцији за привредне регистре.
Парламентарци ће по хитној процедури размотири Предлог закона о јавном информисању, Предлог закона о електронским медијима и Предлог закона о јавним медијским сервисима.
По завршетку процеса приватизације у медијима моћи ће да се код државе аплицира за финансијску подршку оним садржајима који представљају јавни интерес у области информисања.
Закон о јавном информисању је предвидео да се у периоду од пет година по приватизацији морају задржати програмске структуре и садржаји, што ће помоћи транзицију медија ка тржишном функционисању и очувати програмске шеме, што је посебно значајно када је реч о медијима који извештавају на језицима националних мањина.
Предлог закона о јавним медијским сервисима предвиђа постојање два јавна сервиса - РТС и РТВ, гарантује њихову институционалну и програмску независност, дефинише јавни интерес и начин финансирања јавних сериса.
Тај закон предвиђа укидање ТВ претплате, а држава ће до јануара 2016. финансирати рад оба медија како би обезбедила њихову стабилност, након тога ће такса постати једини начин финансирања јавних сервиса.
Износ таксе неће бити већи од 500 динара, а кључна разлика у односу на досадашњи систем финансирања посредством претплате је то што је претплата у извесној мери била добровољна, док ће такса бити обавезна.