Због грчке кризе ЕУ пооштрава критеријуме за улазак?
Последице грчке кризе по Црну Гору ће бити строжа интерпретација Копенхашких критеријума (за улазак у ЕУ), у случају оних који говоре о одрживости њене привредне конкурентности као чланице заједничког тржишта, оценио је експерт Бечког економског Института, Владимир Глигоров.
Глигоров је у интревјуу у "Побједи", оценио да је у поређењу с другим земљама у региону, Црна Гора у бољем стању.
Повољна околност је што се ствари у европској привреди побољшавају, па би то могло да помогне и Црној Гори. Рђава ствар са Грчком је то што је ова додатна криза избила у невреме, кад ствари коначно крећу набоље у Европској унији, па и у суседству - казао је он.
По мишљењу Глигорова, данашњи референдум на коме се Грци изјашњавају да ли прихватају реформе које од њих траже кредитори, пре свега је изјашњавање о поверењу грчкој влади.
"Уколико резултат буде тесан, без обзира на којој страни ће бити већина, вероватно ће доћи до превремених избора. У међувремену, Грчка ће бити у стању мораторијума на стране дугове, уз несташице новца, увозне робе и са тешкоћама у исплати плата и пензија", сматра Глигоров.
Утицај на друге земље чланице монетарне уније не би требало да буде превише велики, посебно зато што ће Европска централна банка (ЕЦБ) интервенисати, ако је потребно, и преко онога што чини сада са такозваним квантитативним олакшањима, објашњава он.
ЕЦБ ће, како је навео, бар техничким саветима помагати и земљама које нису чланице монетарне уније, али користе евро као резервни новац или као новац, као што је случај у Црној Гори.
"Дугорочније посматрано, биће свакако отежани услови за приступање монетарној унији јер ће се поћи од грчког искуства које потврђује ставове оних који сматрају да Грчка није ни требало да буде примљена за чланицу новчане уније. Како већина Грка не подржава напуштање новчане уније, оно што се може догодити јесте да Грчка остане у монетарној унији, али отприлике у истом положају као и Црна Гора, дакле да користи евро, али не и услуге ЕЦБ", мишљења је Глигоров.
Прочитајте и: