ЗБОГ НЕСТАЛОГ ЗЛАТА? Патријарх сменио протојереја и професора Богословског факултета
Старешина и благајник цркве Ружице и капеле Свете Петке у Београду Радомир Поповић, због сумње у злоупотребе разрешен је дужности.
Комисија утврдила да фале килограм злата и три килограма сребра.
Професор Богословског факултета протојереј-ставрофор Радомир Поповић смењен је с дужности старешине београдске цркве Ружице и Капеле Свете Петке због сумње да је финансијским злоупотребама оштетио цркву за вишемилионски износ. Одлуку о његовој смени донео је патријарх Иринеј, а против њега је покренут и црквеносудски поступак.
Комисија формирана по налогу Његове светости, коју је предводио патријархов викар владика Арсеније, недавно је извршила ванредну финансијску контролу у цркви Ружици. Увидом у архив и у стање у црквеној каси примећен је низ пропуста у располагању парохијским новцем.
У црквеним круговима незванично се помиње да је у тренутку пописа недостајало чак четири килограма драгоцености - килограм злата и три килограма сребра. Истовремено, у парохијској каси затечен је већи број златних новчића без признаница и икакве пратеће документације о њиховом пореклу.
- У Цркви се дуго сумњало у то да се из цркве Ружице одлива велики новац. Глас о злоупотребама стигао је и до патријарха Иринеја, који је решио да стане на пут крађи - каже из врха СПЦ. - Формирана је комисија која је направила пресек финансијског стања, после чега је одлучено да Поповић одмах буде смењен с места стерешине храма и да се отвори званична црквена истрага. Није искључено ни да Патријаршија поднесе кривичне пријаве због ових злоупотреба.
На Поповићево место постављен је архијерејски намесник Владимир Вукашиновић, такође свештеник овог храма. Међу првим потезима које је повукао по преузимању дужности била је смена дотадашњег благајника протојереја-ставрофора Драгомира Санда, такође професора Богословског факултета.
У врху СПЦ не крију да је реч о великом скандалу, будући да су црква Ружица и Капела Свете Петке међу највећим београдским светињама и места изузетног поштовања верника.
- Отуђено злато и сребро потиче од добровољних прилога верника. Велики број људи дарује цркву вредним ланчићима, прстењем и златним новцем. Ове драгоцености намењене су претапању у црквене богослужбене предмете - посуде, украсе за иконе, позлате... У овом случају скупоцени материјал у тренутку провере није затечен у цркви, али ни код златара с којим је посао уговорен - тврди извор "Новости".
Смена у цркви Ружици у врху СПЦ тумачи се као још један доказ спремности патријарха Иринеја да са челних црквених позиција уклони људе који се доводе у везу са злоупотребама и аферама. То се посебно односи на свештенике који су духовни живот подредили финансијама. Њихов број посебно се намножио последњих година живота патријарха Павла, у чијој болести су многи видели прилику да се организују и добро зараде.
ИМА IQ 150, А НЕМА ЗА ХЛЕБ: Геније (16) из Чачка живи са 8.400 динара месечно, али има поруку за вас
СВЕШТЕНИК И ПРОФЕСОР
Протојереј-ставрофор Радомир Поповић годинама је био на челу цркве Ружице, а обављао је и више других црквених и просветних дужности. На Богословском факултету предаје општу историју хришћанства, а био је и дугогодишњи декан Високе школе СПЦ за уметност и конзервацију. Данас је помоћник директора за црквене послове ове установе.
ВРАЧАРСКИ СЦЕНАРИО
Црква Ружица у Београду није једини престонички храм из кога је цурио новац. Патријарх Иринеј крајем прошле године по сличном сценарију сменио је комплетно свештенство Храма Светог Саве на Врачару. Клирици највеће православне цркве размештени су у друге парохије због сумње да су на Ускрс 2015. присвојили најмање 30.000 евра. Реч је о новцу који су током празничних литургија и дочека Благодатног огња верници остављали на иконама и у кутијама за добровољне прилоге.