ЗЕЛЕНАШЕЊЕ ПРЕКО ОГЛАСА: "Деру" на чековима, дупло скупљи од банке
Огласи који су се појавили широм Србије нуде "врло повољно“ уновчавање чекова. Наиме, на чек од 5.000 динара провизија за први месец је 400 динара, а за сваки наредни је по још 100 динара више, тако да камата испадне дупло већа од банкарских кредита.
Овакав оглас представља својеврсно кривично дело, а ипак се и даље јавно оглашава. И у Београду можете наћи овакав оглас. Уколико бисте позвали број са огласа, јасно ће вам се објаснти да, ако уновчите чек с роком наплате од месец дана узеће вам провизију од 400 динара, а како се рок продужава рок отплате за сваки следећи чек узима се 100 динара више него за претходни.
Стојан Дабић изјавио је да грађани не би требало да раде овакве ствари јер је то кривично дело. Наводи како би се то могло сматрати кредитом, а то је супротно прописима. Такође, продају робе на одложено могу да одобравају и радње које се баве прометом. Каже да је овакав облик зеленашења незаконит, али у неку руку је сама држава омогућила да се тако ради. Дабић упозорава да, иако се овако мењају чекови, људи морају да обрате пажњу на датум који се ставља у чеку, јер мешетари могу и раније да пусте чек без обзира на наплату, без обзира на оно шта су раније обећали.
Опасност од фалсификовања чекова
С друге стране, постоји могућност фалсификовања чекова, јер онај који чекове замењује има потпис власника у оригиналу. То је иначе чест разлог откупа чекова, додао је Дабић.
Човек који се јавио на број огласа каже како минимално узима четири чека, а максимално седам. Притом, убеђује како је то врло ниска камата, а заправо, он узима дупло више у односу на узимање кредита у банци у истом износу, пишу Наше новине. Тако ћете за кредит од 30.000 динара на пола године, преко огласа изгубити 3.900 динара, док бисте у банци изгубили око 2.000 динара.
Иначе, у Србији се чек наплаћује чим га донесу на наплату без обзира имате ли новца на рачуну, за разлику од запада где вам неће уновчити чек ако немате ништа на рачуну.
Прочитајте и: