ЗИЛКИЋ: Србија не треба да страхује од исламиста
Реис-ул-улема Исламске заједнице Србије Адем Зилкић изјавио је данас да Србија није место где би екстремни и радикални фактори били прихваћени, те да не треба да страхује од тероризма.
- Муслимани у Србији су аутохтони на овим просторима. Културолошка и језичка разлика није у тој мери видљива као у другим земљама Европе - рекао је за "Вечње новости" Зилкић додајући да из тих разлога Србија није место где би екстремни и радикални фактори били прихваћени.
Наводећи да је на ратиштима у Ираку и Сирији врло мали број наших држављана да би својим повратком могли изазвати поремећаје и неред, он је истакао да је Србија у столећу иза нас имала изванредне односе са исламским земљама.
- Све то, уверен сам, искључује страх, али не би требало и опрез - рекао је Зилкић.
Он је навео да борба против тероризма неће бити успешна све док се двоструким аршинима мере злочини у Европи и они почињени у Нигерији, Турској, Ираку...
Како каже, такав приступ је ветар у леђа и подстрек терористима да наставе са акцијама.
- Европа мора снажно, подједнако медијски и политички, да гледа на терористичка дела учињена и ван њених граница. Свака невина жртва је светиња за себе без обзира на име, расу, место живљења, језик, културу - рекао је Зилкић.
СРПСКИ ПАТЕНТ: На ОВАЈ начин могла би се једном за свагда спречити КРАЂА БЕБА!
Он сматра и да поједине европске државе показују ароганцију и демонстрирају силу, као и да се најмоћније земље мешају у унтрашња уређења исламских режима и девастирају их, под изговором успостављања демократије.
- Муслимане Европе све то доводи у позицију страха и кривице, што је апсолутно неприхватљиво - рекао је Зилкић.
Према његовим речима, бомбардовање, рушење и девастирање исламских држава, од ''арапског пролећа'' до Ирака и Сирије, грешке су Европе у односу према муслиманима које доприносе тој атмосфери.
- Нисам сигуран да уз овакав приступ Европа може бити безбедна и сигурна од екстремизма - рекао је Зилкић.
На питање прети ли Европи верски рат, он је истакао да не верује да ће бити класичног оружаног сукоба. Како каже, то је намењено оним дестинацијама које су далеко од Европе и чија последице неће имати имликације на њу.
Он је истакао и да одлука муфтије Муамера Зукорлића да постане политичар нимало није олакшала процес уједињења у јединствену Исламску заједницу.
- ИЗ у Србији са Зукорлићем, било муфтијом, било политичарем, остаје непромењена и изнутра и споља. То је приватна заједница, која је годинама развијана на погрешним темељима тако да је немогуће једним чином ослободити је и променити - закључио је Зилкић.