20 ГОДИНА ОМИЉЕНОГ ПРЕТРАЖИВАЧА: Гугл је покренут у гаражи - а ево и како је добио име!
Невероватна прича!
Гугле слави 20. рођендан у понедјељак обележавајући две деценије у којима се развио у претраживач тако уткан у свакодневни живот да је његово име постало глагол. Компанија планира да прославити рођендан у Сан Францисцу церемонијом посвећеном будућности интернетског претраживања и обећала је притом неколико изненађења.
Како је све почело
Лери Пејџ и Сергеј Брин били су студенти Универзитета Стенфорд, недалеко од Силицијумске долине, када су почели да раде на стварању претраживача који ће бити другачији од свих дотадашњих. Двојац је развио софтвер који је узео у обзир чиниоце као што су односи између интернет страница како би им то помогло да утврде њихово рангирање у резултатима претраге. Дотадашња техника претраживача темељила се само на збрајању кључних речи.
Откривен тајни документ о пројекту "Dragonfly" - Запослени у Гуглу су ОДЛЕПИЛИ! Да ли ћете и ви?!
Гугл је покренут 1998. у гаражи унајмљеној у граду Менло Парк у северној Калифорнији. Назив је добио од изведенице речи "Гоогол" која означава број десет на стоту потенцију.
Гугл је наводно неко време био на компјутерским серверима на Стенфорду, где је тестирана верзија тражилице. Легенда која кола Силицијумском долином каже да су Брин и Пејџ понудили компанију на продају за отприлике милион долара, али купце нису нашли. Гугл се касније преселио у своје седиште у гарду Маунтејн Вју у Калифорнији где је и данас. Године 2004. изашао је на берзу са ценом деонице од 85 долара. Данас се њима тргује по више од 1.000 долара по деоници.
Гуглов рани кодекс понашања садржавао је сада већ легендарни мото "Немој бити зао". Оснивачи су желели да светске информације буду доступне свима.
Шта данас нуди Гугл
Гугл сада нуди низ услуга, а међу њима Maps, Gmail, internet pretraživač Chrome и оперативни систем Андроид за мобилне уређаје који је бесплатан за произвођаче паметних телефона или таблета. Такође производи властите паметне телефоне Pixel и има друштвену мрежу Google која конкурише Фејсбуку.
Гугл је 2006. купио Јутјуб за тада астрономских 1,65 милијарди долара, али се то показало мудрим потезом будући да се забава преселила на интернет.
Гугл је сада такође важан играч у подручју вештачке интелигенције где се такмиче са Амазоном, Еплом и Мајкрософтом.