3 начина да откријете ЛАЖНЕ мејлове: Будите опрезни, јер грешка може СКУПО да вас кошта!
Не журите с отварањем поште и преузимањем садржаја!
Да не бисте упали у хакерску замку морате бити опрезни са отварањем поште и преузимањем садржаја.
Постоји више начина да утврдите веродостојност неког мејла, а данас представљамо три најпознатија, који ће помоћи да избегнете непријатности и потенцијалну штету.
Граматичке грешке
Најосновнији начин јесте провера поља “Фром” и упоређивање с правом мејл адресом.
Примера ради, ако добијете пошту од компаније Apple видећете да је њихова адреса noreply@apple.com.
Сајбер-криминалци ће покушати да направе сличну адресу, рецимо noreply@appleinc.com, како би преварили своје жртве.
Обратите пажњу и на имена компанија. Хакери могу покушати да се представе као Microsoft, док ће у адреси писати “рницрософт”. Необичне граматичке грешке и сумњиви URL линкови су знак за узбуну!
Адреса за одговор
Друга ствар је провера адресе у пољу “Reply то”. Сваки пут када добијете пошту одговарате на исту адресу, осим у случају другачијих упутстава.
Хакери обично немају приступ оригиналним налозима, па користе друге адресе. Дакле, у случају преваре форсираће сасвим други мејл.
Ова метода често се користи под маском “акција познатих брендова” или “наградних игара”, где се тражи да примаоци одговоре и – преузму “добитак”.
Сигурносна провера
На крају, требало би проверити и заглавље мејлова. Наиме, електронска пошта користи три сигурносне технологије – СПФ, ДКИМ и ДМАРЦ.
Оне помажу да проверите јесу ли поруке стигле од легитимних пошиљаоца.
Кликните на три тачке у горњем десном углу поруке и “Show оригинал” (или сличну опцију). Видећете да ли је мејл прошао сигурносне провере. Будите опрезни ако добијете резултат “Фаил” или “Софт фаил”.